RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Grace Wilson 11.06 -1.0
Chloe Zelazny 10.42 -1.0
Caitlin Smyth 10.66 -1.0
Freya McMartin 11.25 -1.0
Amy Small 11.28 -1.0
600m
Chloe Zelazny 2:27.82
Grace Wilson 2:36.20
Amy Small 2:48.37
Caitlin Smyth 2:40.60
Freya McMartin 2:40.68
Shot Put
Chloe Zelazny 4.33m
Amy Small 3.64m
Caitlin Smyth 4.51m
Grace Wilson 2.62m
Freya McMartin 5.17m
Standing Long Jump
Amy Small 1.33m
Caitlin Smyth 1.65m
Grace Wilson 1.28m
Chloe Zelazny 1.52m
Freya McMartin 1.44m
Quadrathlon
Chloe Zelazny 1st 424
Caitlin Smyth 2nd 373
Freya McMartin 3rd 348
Grace Wilson 4th 278
Amy Small 5th 263
 
U9 Boys
60m
Christopher Kidd 12.85 1.7
Sam Spence 10.30 1.7
Solomon Stirling 12.35 1.7
Flynn Cameron 10.51 1.7
Millan Sharma 13.76 1.7
600m
Solomon Stirling 3:25.45
Millan Sharma 2:42.77
Sam Spence 2:16.18
Christopher Kidd 3:36.91
Flynn Cameron 2:22.99
Shot Put
Solomon Stirling 5.32m
Sam Spence 5.44m
Millan Sharma 5.86m
Flynn Cameron 5.73m
Christopher Kidd 4.76m
Standing Long Jump
Flynn Cameron 1.62m
Millan Sharma 1.31m
Sam Spence 1.56m
Solomon Stirling 1.32m
Christopher Kidd 1.16m
Quadrathlon
Sam Spence 1st 527
Flynn Cameron 2nd 495
Millan Sharma 3rd 258
Solomon Stirling 4th 223
Christopher Kidd 5th 176
 
U11 Girls
80m
Kishi Aremu 1st 12.36 -0.9
Lexie Telford 2nd 14.08 -0.9
Emma Foster 3rd 14.18 -0.9
Rachael Tod 4th 14.27 -0.9
Skye Birkett 5th 15.23 -0.9
Ava Sher 6th 15.94 -0.9
150m
Kishi Aremu 1st 23.13 0.0
Charlie McMillan 2nd 24.24 0.0
Kirsty Crawshaw 3rd 26.42 0.0
Lexie Telford 4th 26.68 0.0
Rachael Tod 5th 28.64 -0.6
Ava Sher 6th 32.44 0.0
600m
Kirsty Crawshaw 1st
Charlie McMillan 2nd
High Jump
Charlie McMillan 1st 1.10m
Long Jump
Kishi Aremu 1st 3.41m -0.6
Kirsty Crawshaw 2nd 3.05m -0.2
Emma Foster 3rd 3.00m 1.0
Skye Birkett 4th 2.81m -0.4
Rachael Tod 5th 2.73m -0.4
Lexie Telford 6th 2.62m -0.2
Ava Sher 7th 1.91m -0.9
Shot Put
Skye Birkett 1st 4.94m
Emma Foster 2nd 4.89m
 
U11 Boys
80m
Archie Hendry 1st 12.56 -0.1
Ryan Henderson 2nd 12.78 -0.1
Marcel Halinowski 3rd 12.83 -0.1
Ethan Robertson 4th 12.97 -0.1
Harris Cameron 5th 13.57 -0.1
Cameron Smith 6th 14.81 -0.1
Aaron Watson 7th 16.20 -0.1
150m
Archie Hendry 1st 23.80 -0.6
Marcel Halinowski 2nd 24.33 -0.6
Connor Greenhorn 3rd 24.34 -0.6
Harris Cameron 4th 25.18 -0.6
Arran Mackey 5th 26.87 -0.6
600m
Ryan Henderson 1st
Connor Greenhorn 2nd
Ethan Robertson 3rd
Arran Mackey 4th
Aaron Watson 5th
High Jump
Harris Cameron 1st 1.05m
Ethan Robertson 2nd 0.90m
Long Jump
Archie Hendry 1st 3.42m -0.1
Connor Greenhorn 2nd 3.26m -0.3
Cameron Smith 3rd 2.90m -0.1
Aaron Watson 4th 2.46m -0.1
Shot Put
Ryan Henderson 1st 5.07m
Arran Mackey 2nd 4.15m
Marcel Halinowski 3rd 4.09m
 
U13 Girls
100m
Alannah Snowden 1st 15.01 -1.1
Grace Martin 2nd 15.28 -1.1
Megan Forrester 3rd 15.40 -1.1
Emma Miller 4th 16.06 -1.1
Anna Boyle 5th 16.70 -1.1
Vhairi Brown 6th 17.00 -1.0
Amy Tod 7th 17.06 -1.0
Clara Martin 8th 17.42 -1.0
200m
Grace Martin 1st 31.50 -0.3
Alannah Snowden 2nd 32.33 -0.3
Emma Miller 3rd 33.17 -0.3
Imogen Marshall 4th 34.76 -0.3
Anna Boyle 5th 35.10 0.3
Amy Tod 6th 35.74 0.3
Alice Reedie 7th 36.42 0.3
800m
Mia Sokoluk 1st 2:38.09
Imogen Marshall 2nd 2:59.62
1500m
Roxanne Hardie 1st 6:19.93
70m Hurdles
Megan Forrester 1st 13.47 1.9
Lucy Boules 2nd 13.50 1.9
High Jump
Lucy Boules 1st 1.30m
Grace Martin 1st 1.30m
Imogen Marshall 3rd 1.10m
Long Jump
Alannah Snowden 1st 3.84m -0.1
Alice Reedie 2nd 3.71m -0.1
Amy Tod 3rd 3.17m -0.4
Emma Miller 3rd 3.17m 0.1
Anna Boyle 5th 2.63m 0.1
Clara Martin 6th 2.50m 0.2
Shot Put
Lucy Boules 1st 5.90m
Vhairi Brown 2nd 5.62m
Clara Martin 3rd 4.14m
Alice Reedie 4th 3.69m
Javelin
Megan Forrester 1st 14.79m
Vhairi Brown 2nd 14.53m
Mia Sokoluk 3rd 13.69m
Discus
Roxanne Hardie 1st 16.05m
Mia Sokoluk 2nd 14.23m
Hammer
Roxanne Hardie 1st 14.89m
 
U13 Boys
100m
Brodie Nixon 1st 13.84 -0.4
Moray Butler 2nd 14.60 -0.4
Finlay Cunningham 3rd 14.85 -0.4
Joel Greig 4th 14.94 -0.4
Alex Thomson 5th 14.97 -0.4
200m
Brodie Nixon 1st 30.47 0.2
Finlay Cunningham 2nd 31.24 0.2
Jonathan Mitchell 3rd 32.31 0.2
800m
Moray Butler 1st 2:35.30
Joel Greig 2nd 2:43.30
75m Hurdles
Alex Thomson 1st 18.66 1.9
Long Jump
Moray Butler 1st 4.30m -0.3
Finlay Cunningham 2nd 3.97m -0.3
Jonathan Mitchell 3rd 3.24m 0.1
Shot Put
Brodie Nixon 1st 6.10m
Alex Thomson 2nd 5.68m
Javelin
Jonathan Mitchell 1st 21.26m
Joel Greig 2nd 11.33m
 
U15 Girls
100m
Ella Watson 1st 13.17 0.7
Kirsten Bowie 2nd 13.49 0.7
Sophie Messenger 3rd 13.55 0.7
Maia Campbell 4th 13.64 0.7
Rachael Nanor 5th 13.77 0.7
Charlize Robertson 6th 15.26 0.0
Kirsten Morris 7th 15.76 0.0
Naomi Cockburn 8th 16.69 0.0
Chloe McLean 9th 17.33 0.0
200m
Kirsten Bowie 1st 27.99 -0.4
Maia Campbell 2nd 28.47 -0.4
Sophie Messenger 3rd 28.70 -0.4
Rachael Nanor 4th 29.46 -0.4
Amy Taylor 5th 30.45 -0.4
Hannah Reedie 6th 32.37 0.2
Chloe McLean 7th 38.03 0.2
300m
Erin Cameron 1st 46.39
Charlize Robertson 2nd 51.57
800m
Anna Allison 1st 2:43.43
75m Hurdles
Anna Allison 1st 13.77 1.9
Kirsten Morris 2nd 16.65 1.9
High Jump
Sophie Messenger 1st 1.43m
Anna Allison 2nd 1.40m
Long Jump
Amy Taylor 1st 3.85m -0.3
Rachael Nanor 2nd 3.82m -0.9
Ella Watson 3rd 3.76m -1.4
Hannah Reedie 4th 3.57m 0.0
Chloe McLean 5th 2.02m -0.6
Triple Jump
Erin Cameron 1st 9.03m 1.2
Shot Put
Ella Watson 1st 7.71m
Erin Cameron 2nd 7.58m
Rachel Small 3rd 6.34m
Amy Taylor 4th 5.86m
Kirsten Bowie 5th 5.05m
Hannah Stafford 6th 4.92m
Hannah Reedie 7th 4.83m
Kirsten Morris 8th 4.80m
Javelin
Hannah Stafford 1st 14.27m
Maia Campbell 2nd 12.81m
Rachel Small 3rd 11.86m
 
U15 Boys
100m
Rhys Ross 1st 12.63 -1.1
Nathan Dowie 2nd 12.79 -1.1
Lucas Reiter 3rd 14.33 -1.1
Cameron Butler 4th 15.03 -1.1
200m
Nathan Dowie 1st 25.79 0.9
Lucas Reiter 2nd 30.09 0.9
Cameron Butler 3rd 30.83 0.9
300m
Rhys Ross 1st 41.51
Ryan Simm 2nd 45.32
800m
Logan Beagley 1st 2:10.11
Elliot Frame 2nd 2:15.05
Ryan Simm 3rd 2:29.81
High Jump
Jamie Black 1st 1.25m
Long Jump
Nathan Dowie 1st 4.78m -0.3
Rhys Ross 2nd 4.58m 0.2
Cameron Butler 3rd 3.60m 0.2
Lucas Reiter 4th 3.58m 0.7
Shot Put
Jamie Black 1st 6.37m
Ryan Simm 2nd 5.33m
 
U17 Women
100m
Sophie Ure 1st 14.89 0.7
200m
Sophie Ure 1st 31.53 -0.4
300m
Zoe Dunn 1st 47.84
800m
Zoe Dunn 1st 2:38.74
High Jump
Zoe Dunn 1st 1.35m
Long Jump
Zoe Dunn 1st 3.90m 0.8
Triple Jump
Sophie Ure 1st 7.91m 0.8
Shot Put
Alix Fairley 1st 10.83m
Javelin
Sophie Ure 1st 21.55m
Discus
Alix Fairley 1st 26.26m
Hammer
Alix Fairley 1st 43.48m
 
U17 Men
100m
Lewis MacIver 1st 11.98 -0.5
Ryan Duncan 2nd 12.70 -0.5
Daniel Parkinson 3rd 12.85 -0.5
Angus McDonald 4th 12.90 -0.5
Logan Tait 5th 13.71 -0.5
200m
Lewis MacIver 1st 24.29 -2.0
Ryan Duncan 2nd 26.06 -2.0
Angus McDonald 3rd 26.15 -2.0
Dominic Boyle 4th 27.27 -2.0
Jonathan Marshall 5th 27.75 -2.0
Scott Kidd 6th 28.07 0.9
Logan Tait 7th 29.01 -2.0
400m
Lewis MacIver 1st 52.21
Angus McDonald 2nd 58.36
800m
Fraser Morris 1st 1:58.26
Andrew McGill 2nd 1:58.80
Jonathan Marshall 3rd 2:12.88
High Jump
Logan Campbell 1st 1.60m
Ryan Duncan 2nd 1.40m
Dominic Boyle 2nd 1.40m
Long Jump
Lewis MacIver 1st 5.31m -0.2
Dominic Boyle 2nd 4.91m -0.9
Angus McDonald 3rd 4.75m 0.0
Ryan Duncan 4th 4.65m -0.1
Logan Tait 5th 4.26m 0.2
Triple Jump
Dominic Boyle 1st 10.01m -0.4
Shot Put
Daniel Parkinson 1st 10.28m
Logan Campbell 2nd 9.19m
Logan Tait 3rd 5.52m
Javelin
Daniel Parkinson 1st 28.06m
Discus
Logan Campbell 1st 22.60m
Daniel Parkinson 2nd 20.05m
 
Senior Women
100m
Iona McDonald (U20) 1st 13.23 -1.5
Abby Duncan (U20) 2nd 13.47 -1.5
Eilidh Brown (U20) 3rd 13.51 -1.5
200m
Abby Duncan (U20) 1st 27.97 0.3
Eilidh Brown (U20) 2nd 28.03 0.3
Katie Crawford (U20) 3rd 30.48 0.3
400m
Iona McDonald (U20) 1st 61.54
800m
Katie Craig (U20) 1st 2:19.09
1500m
Katie Craig (U20) 1st 4:49.37
Long Jump
Rachel Gibb (U20) 1st 4.13m 0.0
Eilidh Brown (U20) 2nd 3.87m -0.2
Katie Crawford (U20) 3rd 3.13m 1.3
Triple Jump
Abby Duncan (U20) 1st 8.87m 0.5
Shot Put
Rachel Gibb (U20) 1st 7.77m
Eilidh Brown (U20) 2nd 6.39m
Iona McDonald (U20) 3rd 6.24m
Katie Crawford (U20) 4th 5.13m
Javelin
Iona McDonald (U20) 1st 13.89m
Katie Crawford (U20) 2nd 12.74m
Rachel Gibb (U20) 3rd 11.35m
Discus
Abby Duncan (U20) 1st 15.71m
 
Senior Men
100m
Fraser Steele (U20) 1st 11.78 -1.0
Matthew Power 2nd 11.90 -1.0
Richard Arthurs (U20) 3rd 12.14 -1.0
Michael Wards (U20) 4th 12.55 -1.0
Calum McLean 5th 12.68 1.4
Ryan Carroll (U20) 6th 12.84 -1.0
Andrew Russell 7th 12.86 1.4
Aidan McKeown (U20) 8th 12.98 1.4
Ryan White 9th 16.23 1.4
200m
Richard Arthurs (U20) 1st 23.87 0.8
Matthew Power 2nd 23.91 0.8
Ryan Carroll (U20) 3rd 25.61 0.8
Michael Wards (U20) 4th 25.77 0.8
Alastair White 5th 26.39 1.1
Ryan White 6th 34.48 1.1
400m
Richard Arthurs (U20) 1st 53.21
Cameron Tweedie (U20) 2nd 67.80
800m
Alastair White 1st 2:18.34
Cameron Tweedie (U20) 2nd 2:43.80
1500m
Alastair White 1st 4:49.09
Cameron Tweedie (U20) 2nd 5:23.88
Ryan White 3rd 6:38.78
High Jump
Matthew Power 1st 1.60m
Alastair White 2nd 1.45m
Long Jump
Aidan McKeown (U20) 1st 5.22m 0.5
Matthew Power 2nd 4.92m -0.4
Ryan White 3rd 3.29m 0.0
Cameron Tweedie (U20) 4th 3.16m 0.7
Shot Put
Aidan McKeown (U20) 1st 8.59m
Richard Arthurs (U20) 2nd 7.69m
Ryan Carroll (U20) 3rd 6.70m
Javelin
Aidan McKeown (U20) 1st 34.35m
WL Schools XC  

02/10/2019

Livingston XC Series  

05/10/2019

East District XC Relays  

12/10/2019

East District XC League  

19/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

Indoor League  

27/10/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

More
National Relay Champs  

15/09/2019

RJT Grand Prix  

15/09/2019

Jumps GP  

14/09/2019

Perth Open Champs  

14/09/2019

SDS Senior Champs  

11/09/2019

Club Championships  

08/09/2019

Grangemouth Open Graded  

04/09/2019

Central & South League  

01/09/2019

More