RESULTS

Falkirk & Livingston Club Championships

U9 Girls
600m
Lucy Boules 2nd 2:22.63
Shot Putt
Lucy Boules 1st 4.41m
Standing Long Jump
Lucy Boules 2nd 1.65m
 
U9 Boys
60m
Matthew MacIver 6th 13.81 -1.1
Shot Putt
Matthew MacIver 2nd 4.09m
Standing Long Jump
Matthew MacIver 1st 1.67m
 
U11 Girls
100m
Aimee Halstead 3rd 16.05 -2.7
Erin Cameron 5th 16.50 -2.7
Kirsten Morris 9th 18.08 -2.5
Chloe McLean 12th 21.76 -2.5
200m
Erin Cameron 3rd 34.23 -1.4
Kirsten Morris 8th 36.89 -1.4
Chloe McLean 10th 51.57 -1.5
Long Jump
Erin Cameron 4th 3.46m
Kirsten Morris 11th 1.94m
 
U11 Boys
100m
Ryan Allan 5th 16.53 -3.0
Luke McAlear 6th 16.74 -1.5
Elliot Frame 7th 17.17 -3.0
Tyrese Satha 8th 17.58 -1.5
Robin Threlfall 10th 18.06 -1.5
200m
James Vivian 7th 33.88 -1.3
Tyrese Satha 10th 38.04 -1.5
800m
Elliot Frame 1st 2:39.90
Luke McAlear 2nd 2:45.79
Long Jump
James Vivian 1st 3.69m
Elliot Frame 6th 3.09m
Shot Putt
Tyrese Satha 1st 5.17m
Luke McAlear 4th 4.48m
Robin Threlfall 5th 4.32m
James Vivian 6th 4.09m
 
U13 Girls
100m
Ellissa McQueen 2nd 14.58 -2.1
Sophie O'Mullan 3rd 14.61 -2.1
Emmie Meechan 4th 14.96 -2.1
Alix Fairley 5th 14.97 -2.1
Kerys Currie 10th 15.80 -2.8
Eve Neally 13th 16.34 -1.6
Georgia Stove 14th 16.42 -2.1
Sophie Ure 15th 16.50 -2.8
Holly Dry 18th 16.77 -1.6
200m
Ellissa McQueen 2nd 29.41 -1.4
Sophie O'Mullan 3rd 29.68 -1.4
Isla Calvert 4th 30.66 -1.4
Kerys Currie 7th 31.71 -1.4
Charlie Maree Nolan 18th 35.33 -1.8
1500m
Isla Calvert 1st 5:11.54
Charlie Maree Nolan 3rd 5:38.29
70m Hurdles
Emmie Meechan 1st 13.67 -2.0
Sophie Ure 2nd 15.26 -2.0
High Jump
Sophie O'Mullan 1st 1.20m
Holly Dry 5th 1.05m
Long Jump
Emmie Meechan 1st 4.11m
Isla Calvert 4th 3.70m
Sophie Ure 8th 3.39m
Ellissa McQueen 9th 3.37m
Kerys Currie 11th 3.28m
Charlie Maree Nolan 12th 3.21m
Eve Neally 15th 3.07m
Shot Putt
Alix Fairley 1st 8.82m
Eve Neally 7th 4.31m
Discus
Alix Fairley 3rd 16.00m
 
U13 Boys
100m
Geosyl Okocha 5th 15.21 -2.4
Andrew Cowie 8th 15.42 -2.4
Euan MacIver 14th 18.16 -1.9
200m
Fraser Morris 1st 28.69 -1.7
Andrew Cowie 4th 30.48 -1.7
Alastair Marshall 8th 31.88 -1.8
Geosyl Okocha 10th 32.50 -1.8
Nathan Anderson 16th 36.68 -2.7
800m
Daniel Parkinson 8th 2:56.33
Euan MacIver 10th 3:05.47
1500m
Fraser Morris 2nd 5:19.41
Alastair Marshall 4th 5:35.54
Long Jump
Andrew Cowie 4th 3.53m
Fraser Morris 4th 3.53m
Alastair Marshall 6th 3.47m
Geosyl Okocha 7th 3.38m
Euan MacIver 9th 2.99m
Jordan Welsh 10th 2.97m
Shot Putt
Daniel Parkinson 2nd 6.46m
Jordan Welsh 4th 5.89m
Nathan Anderson 5th 4.47m
Javelin
Daniel Parkinson 2nd 14.33m
Nathan Anderson 3rd 13.50m
 
U15 Girls
100m
Rebecca Calder 4th 14.50 -2.0
Eilidh Brown 6th 14.60 -2.0
Abby Duncan 8th 15.08 -2.0
Heather Scott 9th 15.26 -2.3
Emily Foster 10th 15.50 -2.3
Rebecca Smith 11th 15.74 -2.3
Lorna Ure 12th 15.96 -2.3
Rebecca Ross 14th 16.18 -2.3
Abby Leighton 15th 16.66 -2.0
Melissa Anderson 16th 16.70 -2.3
200m
Iona McDonald 3rd 28.37 -1.7
Eve Allison 6th 29.89 -1.7
Eilidh Brown 7th 30.55 -1.7
Lorna Ure 9th 31.51 -1.7
Katie Craig 11th 32.34 -1.3
Emily Foster 12th 32.66 -1.3
Rebecca Ross 13th 33.07 -1.3
Melissa Anderson 15th 35.49 -1.3
300m
Iona McDonald 3rd 44.98
Rebecca Calder 4th 45.16
Natasha Farrell 7th 48.53
Courtney Moffat 8th 51.02
Alex White 9th 57.24
800m
Courtney Moffat 3rd 2:37.95
Katie Craig 4th 2:49.61
1500m
Abby Leighton 3rd 6:17.88
75m Hurdles
Tia Henry 1st 12.83 -2.0
Eve Allison 2nd 13.39 -2.0
Rachel Gibb 3rd 14.24 -2.0
High Jump
Eve Allison 1st 1.53m
Tia Henry 2nd 1.45m
Rachel Gibb 3rd 1.35m
Long Jump
Natasha Farrell 5th 4.29m
Iona McDonald 6th 4.06m
Lorna Ure 8th 3.64m
Rebecca Smith 9th 3.39m
Emily Foster 9th 3.39m
Alex White 11th 3.03m
Melissa Anderson 12th 2.83m
Katie Craig 13th 2.60m
Shot Putt
Tia Henry 1st 9.13m
Heather Scott 2nd 8.18m
Rachel Gibb 3rd 7.93m
Alex White 4th 5.99m
Eilidh Brown 5th 5.80m
Javelin
Courtney Moffat 2nd 11.89m
Abby Duncan 3rd 10.81m
Discus
Natasha Farrell 2nd 20.43m
Heather Scott 3rd 15.38m
Abby Duncan 4th 14.96m
 
U15 Boys
100m
Kieran Swanson 2nd 12.55 -1.9
Harrison Spence 3rd 12.97 -1.9
David Threlfall 6th 13.63 -1.9
Rhys Findlay 9th 14.53 -2.5
Ryan Carroll 10th 15.42 -2.5
200m
Kieran Swanson 1st 24.94 -1.0
Harrison Spence 3rd 25.72 -1.0
Aidan Brady 6th 27.19 -1.0
Rhys Findlay 9th 28.24 -1.0
Aidan McKeown 10th 31.35 -1.6
800m
Aidan Brady 5th 2:30.01
Ruari Bell 7th 2:40.04
1500m
Ryan Carroll 2nd 5:54.91
80m Hurdles
Matthew Boules 1st 15.67 -1.3
High Jump
Kieran Swanson 2nd 1.60m
Aidan Brady 3rd 1.30m
Long Jump
David Threlfall 2nd 5.06m
Matthew Boules 4th 4.51m
Harrison Spence 6th 4.48m
Rhys Findlay 8th 4.14m
Ruari Bell 10th 3.35m
Ryan Carroll 12th 2.98m
Thomas McDonagh 13th 2.90m
Shot Putt
David Threlfall 1st 9.14m
Javelin
Matthew Boules 3rd 19.58m
Aidan McKeown 4th 15.92m
Ruari Bell 5th 14.25m
Thomas McDonagh 8th 5.48m
 
U17 Women
100m
Robyn Fairley 1st 13.25 -1.6
Chloe McAlear 2nd 13.35 -1.6
Hazel Shanley 3rd 13.36 -1.6
200m
Robyn Fairley 1st 27.59 -1.1
Nicole Kinghorn 2nd 28.68 -1.1
300m
Robyn Fairley 1st 42.88
Chloe McAlear 3rd 43.95
Nicole Kinghorn 4th 45.27
Hannah Mairs 8th 53.08
1500m
Hannah Mairs 1st 5:41.22
Triple Jump
Hazel Shanley 1st 10.51m
Shot Putt
Chloe McAlear 2nd 8.83m
Robyn Fairley 3rd 7.39m
Javelin
Nicole Kinghorn 2nd 11.28m
Hannah Mairs 3rd 10.36m
Discus
Chloe McAlear 1st 20.85m
Hannah Mairs 2nd 13.15m
Nicole Kinghorn 3rd 9.13m
 
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne 2nd 12.32 -1.8
Ben Scott 6th 14.20 -1.8
200m
Ewan Ballantyne 3rd 24.47 -0.7
Lewis O'Connor 6th 27.01 -0.7
Stuart Garvin 7th 27.21 -0.7
Fraser McLean 8th 28.76 -0.7
400m
Adam Kirkwood 1st 62.91
800m
Stuart Garvin 1st 2:23.55
Fraser McLean 2nd 2:40.79
High Jump
Ewan Ballantyne 1st 1.75m
Long Jump
Ewan Ballantyne 2nd 5.24m
Lewis O'Connor 6th 4.59m
Ben Scott 8th 4.16m
Stuart Garvin 9th 4.08m
Fraser McLean 11th 3.81m
Shot Putt
Ben Scott 1st 8.44m
Fraser McLean 2nd 8.05m
Adam Kirkwood 3rd 7.52m
Stuart Garvin 4th 6.97m
Javelin
Adam Kirkwood 1st 19.47m
Discus
Ben Scott 1st 24.39m
Adam Kirkwood 2nd 20.96m
 
Senior Women
100m
Zoe Yule (U20) 5th 16.09 -1.3
Sharon Grierson 6th 18.35 -1.3
400m
Mhegan Gill (U20) 1st 79.34
Long Jump
Mhegan Gill (U20) 4th 2.79m
Shot Putt
Zoe Yule (U20) 1st 8.43m
Sharon Grierson 2nd 5.31m
Javelin
Sharon Grierson 1st 16.64m
Discus
Zoe Yule (U20) 1st 30.57m
Sharon Grierson 2nd 15.90m
Hammer
Zoe Yule (U20) 1st 32.61m
 
Senior Men
100m
Stephen Leek 2nd 12.67 -1.6
Gary Leek 5th 13.85 -1.6
John McOmish 9th 15.76 -1.3
200m
Aidan McCusker (U20) 3rd 26.10 -0.7
400m
Jake Thomas (U20) 2nd 55.35
Ryan White 4th 68.53
800m
Jake Thomas (U20) 2nd 2:04.84
Alastair White (U20) 3rd 2:14.74
Ryan White 5th 2:33.69
1500m
Jake Thomas (U20) 1st 4:12.13
Alastair White (U20) 4th 4:45.82
Ryan White 5th 5:13.84
High Jump
Aidan McCusker (U20) 1st 1.70m
Long Jump
Aidan McCusker (U20) 2nd 5.12m
Stephen Leek 3rd 5.01m
Alastair White (U20) 5th 4.24m
Ryan White 6th 3.74m
Triple Jump
Stephen Leek 1st 11.53m
Alastair White (U20) 2nd 11.06m
Shot Putt
John McOmish 3rd 8.02m
Javelin
Jake Thomas (U20) 1st 33.85m
Stephen Leek 3rd 31.68m
Discus
John McOmish 3rd 21.10m
Hammer
John McOmish 2nd 20.64m
3000m Indoor Champs  

04/01/2019

Indoor League  

05/01/2019

Inter-District XC  

12/01/2019

National Indoor Open  

12/01/2019

East District XC League  

19/01/2019

Senior Indoor Champs  

26/01/2019

U17 Indoor Champs  

26/01/2019

Indoor League  

27/01/2019

More
East District XC Champs  

08/12/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC League  

24/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National XC Relays  

27/10/2018

SU Freshers Indoor  

24/10/2018

More