RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Skye Robertson 11.08 2.0
Caitlin Smyth 11.55 2.0
Ellie Kennedy 11.26 2.0
Jessica McCulloch 11.66 2.0
Lexie Telford 11.05 2.0
Nicole Vivian 11.21 2.0
Lily-Rose Bell 11.93 2.0
600m
Skye Robertson 2:27.06
Caitlin Smyth 2:50.86
Ellie Kennedy 2:32.28
Jessica McCulloch 2:51.42
Lexie Telford 2:48.11
Nicole Vivian 2:27.97
Lily-Rose Bell 3:07.61
Long Jump
Skye Robertson 2.38m
Caitlin Smyth 1.75m
Ellie Kennedy 1.78m
Jessica McCulloch 1.37m
Lexie Telford 1.90m
Nicole Vivian 2.71m
Lily-Rose Bell 2.07m
Shot Putt
Skye Robertson 3.38m
Caitlin Smyth 3.51m
Ellie Kennedy 3.34m
Jessica McCulloch 5.19m
Nicole Vivian 5.37m
Lily-Rose Bell 3.87m
 
U9 Boys
60m
Cameron Watson-Inglis 12.08 2.2
Ted Lomas 11.58 2.2
Sonny Strachan 12.15 2.2
Anton Valanraj 12.05 2.2
Teagan Sillars 11.08
Connor Greenhorn 10.49
Aaron Watson 13.17
Ross Vivian 11.55
Jacob Salia-Bao 12.16
600m
Cameron Watson-Inglis 3:10.57
Ted Lomas 2:49.92
Sonny Strachan 3:02.63
Anton Valanraj 3:21.62
Teagan Sillars 2:25.82
Connor Greenhorn 2:09.56
Aaron Watson 2:58.44
Ross Vivian 2:30.66
Jacob Salia-Bao 2:57.36
Long Jump
Cameron Watson-Inglis 1.55m
Ted Lomas 2.01m
Sonny Strachan 1.27m
Anton Valanraj 2.04m
Teagan Sillars 1.77m
Connor Greenhorn 2.09m
Aaron Watson 1.96m
Ross Vivian 2.66m
Jacob Salia-Bao 1.63m
Shot Putt
Cameron Watson-Inglis 3.35m
Ted Lomas 3.34m
Sonny Strachan 3.46m
Anton Valanraj 3.97m
Teagan Sillars 4.02m
Connor Greenhorn 5.07m
Aaron Watson 3.40m
Ross Vivian 5.63m
Jacob Salia-Bao 3.52m
 
U11 Girls
80m
Kishi Aremu 1st 13.09 -0.4
Alice Reedie 2nd 14.45 -0.4
Clara Martin 3rd 15.51 -0.4
150m
Kishi Aremu 1st 25.57 0.1
Clara Martin 2nd 29.88 0.1
Long Jump
Alice Reedie 1st 2.57m 1.2
Clara Martin 2nd 1.74m 1.4
 
U11 Boys
80m
Moray Butler 1st 12.68 -1.6
Alex Thomson 2nd 13.14 -1.6
Jonathan Mitchell 3rd 13.38 -1.6
Archie Hendry 4th 13.72 -1.6
Lewis MacKerracher 5th 13.76 -1.6
Charlie Christopher 6th 15.53 -0.4
Campbell Menzies 7th 16.43 -1.6
150m
Moray Butler 1st 22.92 -3.3
Alex Thomson 2nd 24.71 -3.3
Archie Hendry 3rd 24.93 -3.3
Lewis MacKerracher 4th 24.98 -3.3
Campbell Menzies 5th 34.90 -3.3
600m
Moray Butler 1st 2:04.38
Charlie Christopher 2nd 2:40.18
Long Jump
Alex Thomson 1st 3.33m 1.4
Jonathan Mitchell 2nd 3.23m 1.2
Archie Hendry 3rd 2.50m 0.9
Campbell Menzies 4th 1.91m 1.4
Shot Putt
Lewis MacKerracher 1st 5.19m
Jonathan Mitchell 2nd 5.15m
 
U13 Girls
100m
Maia Campbell 1st 14.34 0.1
Mia Sokoluk 2nd 15.62 0.1
Grace Martin 3rd 15.92 0.1
Amy Taylor 4th 16.17 0.7
Hannah Reedie 5th 16.27 0.1
Megan Forrester 6th 16.69 0.1
Imogen Marshall 7th 17.30 0.7
Vhairi Brown 8th 18.41 0.7
200m
Kirsten Morris 1st 32.90 -3.0
Rebecca Stirling 2nd 32.91 -3.0
Grace Martin 3rd 33.48 -3.0
Megan Forrester 4th 36.06 -3.0
Sarah Badrane 5th 36.88 -3.0
800m
Rebecca Stirling 1st 2:51.20
Kirsten Morris 2nd 3:13.72
Sarah Badrane 3rd 3:17.19
Hannah Stafford 4th 3:17.66
Imogen Marshall 5th 3:26.94
1500m
Mia Sokoluk 1st 5:27.99
Roxanne Hardie 2nd 6:23.26
70m Hurdles
Maia Campbell 1st 12.66 1.0
Lucy Boules 2nd 13.11 1.0
Isla Lindsay 3rd 18.12 1.0
High Jump
Grace Martin 1st 1.25m
Lucy Boules 2nd 1.20m
Rachel Small 3rd 1.05m
Isla Lindsay 4th 1.00m
Long Jump
Lucy Boules 1st 3.56m 0.1
Roxanne Hardie 2nd 3.49m -0.5
Megan Forrester 3rd 3.32m -0.7
Amy Taylor 4th 3.22m -0.7
Hannah Reedie 5th 3.06m -0.2
Sarah Badrane 6th 2.69m -0.7
Shot Putt
Rachel Small 1st 5.17m
Rebecca Stirling 2nd 5.00m
Hannah Stafford 3rd 4.92m
Kirsten Morris 4th 4.59m
Vhairi Brown 5th 4.18m
Javelin
Amy Taylor 1st 14.47m
Mia Sokoluk 2nd 12.93m
Hannah Stafford 3rd 10.33m
Vhairi Brown 4th 10.17m
Maia Campbell 5th 9.35m
Discus
Roxanne Hardie 1st 13.69m
Hannah Reedie 2nd 10.47m
 
U13 Boys
100m
Cameron Butler 1st 15.42 0.7
Ryan Stirling 2nd 15.46 0.7
Taylor Thomson 3rd 16.89 0.7
Adam Brown 4th 19.77 0.7
200m
Jay Turnbull 1st 33.19 0.2
800m
Jay Turnbull 1st 3:00.93
1500m
Adam Brown 1st 7:12.69
High Jump
Cameron Butler 1st 1.20m
Long Jump
Cameron Butler 1st 3.80m -0.5
Jay Turnbull 2nd 3.39m -0.9
Ryan Stirling 3rd 3.30m -0.3
Taylor Thomson 4th 2.96m -2.5
Adam Brown 5th 2.73m -0.5
 
U15 Girls
100m
Ella Watson 1st 13.62 1.4
Sophie Messenger 2nd 14.39 1.4
Rachael Nanor 3rd 14.46 1.4
Shannon Evans 4th 14.48 1.4
Zsa Zsa Kerr-Bennie 5th 16.14 1.4
Chloe McLean 6th 18.13 1.4
200m
Ella Watson 1st 28.94 0.2
Shannon Evans 2nd 29.68 0.2
Sophie Messenger 3rd 30.42 0.2
Zsa Zsa Kerr-Bennie 4th 32.97 0.2
Chloe McLean 5th 39.35 0.2
300m
Erin Cameron 1st 48.68
Rachael Nanor 2nd 49.47
800m
Sophie Ure 1st 2:45.90
Shannon Prevost 2nd 2:50.06
Anna Allison 3rd 2:51.89
Zoe Dunn 4th 2:52.66
1500m
Charlie Maree Nolan 1st 5:43.35
75m Hurdles
Anna Allison 1st 15.13 1.0
High Jump
Sophie Messenger 1st 1.35m
Zoe Dunn 2nd 1.30m
Long Jump
Ella Watson 1st 4.64m 0.8
Zoe Dunn 2nd 3.69m 0.5
Rachael Nanor 3rd 2.90m 0.3
Zsa Zsa Kerr-Bennie 4th 2.80m 0.3
Triple Jump
Erin Cameron 1st 8.40m -2.2
Sophie Ure 2nd 8.05m -0.8
Shot Putt
Shannon Prevost 1st 6.91m
Anna Allison 2nd 6.07m
Javelin
Sophie Ure 1st 19.86m
Discus
Shannon Prevost 1st 15.47m
Erin Cameron 2nd 14.95m
 
U15 Boys
100m
Ryan Duncan 1st 13.40 -0.7
Logan Campbell 2nd 13.46 -0.7
Logan Tait 3rd 14.28 -0.7
Finlay Porteous 4th 15.41 -0.7
200m
Angus McDonald 1st 27.84 -1.5
Logan Tait 2nd 29.32 -1.5
Jonathan Marshall 3rd 29.91 -1.5
Finlay Porteous 4th 31.14 -1.5
300m
Angus McDonald 1st 43.27
800m
Jonathan Marshall 1st 2:37.50
High Jump
Ryan Duncan 1st 1.45m
Logan Campbell 2nd 1.35m
Jonathan Marshall 3rd 1.30m
Long Jump
Angus McDonald 1st 4.32m 0.4
Logan Tait 2nd 3.82m 0.3
Shot Putt
David Batley 1st 9.14m
Logan Campbell 2nd 8.86m
Nathan Dallman 3rd 8.07m
Finlay Porteous 4th 5.94m
Jude Robertson 5th 4.97m
Javelin
David Batley 1st 29.95m
Ryan Duncan 2nd 25.20m
Jude Robertson 3rd 10.64m
Discus
Nathan Dallman 1st 17.32m
100m (RR)
Finlay Menzies 1st 23.94 -0.7
200m (RR)
Finlay Menzies 1st 52.27 -1.5
300m (RR)
Finlay Menzies 1st 85.61
 
U17 Women
100m
Iona McDonald 1st 13.89 -3.0
Georgia Fraser 2nd 14.90 -3.0
200m
Katie Craig 1st 29.97 0.4
300m
Iona McDonald 1st 42.58
Katie Craig 2nd 46.81
800m
Katie Craig 1st 2:35.06
Shot Putt
Alix Fairley 1st 10.74m
Iona McDonald 2nd 6.79m
Javelin
Iona McDonald 1st 10.42m
Discus
Alix Fairley 1st 23.69m
Hammer
Alix Fairley 1st 42.74m
 
U17 Men
100m
Andrew Cowie 1st 12.42 -0.8
Ryan Carroll 2nd 12.74 -0.8
Daniel Parkinson 3rd 12.99 -0.8
Dominic Boyle 4th 13.18 -0.8
Lewis MacIver 5th 13.19 -0.8
Aidan McKeown 6th 13.58 -1.5
Sam Jones 7th 13.74 -1.5
Luke Berriman 8th 13.95 -1.5
Fraser Holman 9th 15.24 -0.8
200m
Aidan Brady 1st 23.59 -0.2
Lewis MacIver 2nd 25.86 -0.2
Ryan Carroll 3rd 26.25 -0.2
Dominic Boyle 4th 26.68 -0.2
Luke Berriman 5th 27.76 -0.2
400m
Aidan Brady 1st 51.55
Andrew Cowie 2nd 57.04
Lewis MacIver 3rd 57.12
800m
Aidan Brady 1st 2:03.79
Fraser Morris 2nd 2:17.16
Fraser Holman 3rd 2:32.68
100m Hurdles
Matthew Boules 1st 15.49 0.9
High Jump
Matthew Boules 1st 1.60m
Sam Jones 2nd 1.45m
Dominic Boyle 3rd 1.35m
Long Jump
Matthew Boules 1st 5.80m 0.6
Aidan McKeown 2nd 5.23m -0.1
Dominic Boyle 3rd 4.76m 0.4
Ryan Carroll 4th 4.75m 0.1
Andrew Cowie 5th 4.57m -0.9
Owen McDonald 6th 4.26m 0.0
Lewis MacIver 7th 4.18m 0.5
Fraser Holman 8th 4.08m 0.4
Sam Jones 9th 3.86m 0.4
Shot Putt
Daniel Parkinson 1st 9.52m
Sam Jones 2nd 7.79m
Luke Berriman 3rd 7.29m
Javelin
Aidan McKeown 1st 28.73m
Discus
Daniel Parkinson 1st 21.07m
Aidan McKeown 2nd 20.85m
Aidan Brady 3rd 13.77m
Hammer
Daniel Parkinson 1st 20.31m
 
Senior Women
100m
Chloe McAlear (U20) 1st 14.05 -3.0
Eilidh Brown (U20) 2nd 14.36 -3.0
Eve Allison (U20) 3rd 14.89 -3.0
200m
Tia Henry (U20) 1st 27.97 0.4
Chloe McAlear (U20) 2nd 29.08 0.4
Eilidh Brown (U20) 3rd 29.66 0.4
100m Hurdles
Tia Henry (U20) 1st 16.38 0.9
High Jump
Eve Allison (U20) 1st 1.50m
Long Jump
Tia Henry (U20) 1st 5.05m 2.0
Triple Jump
Eilidh Brown (U20) 1st 7.14m -1.5
Shot Putt
Tia Henry (U20) 1st 10.05m
Eve Allison (U20) 2nd 7.98m
Chloe McAlear (U20) 3rd 7.46m
Eilidh Brown (U20) 4th 6.56m
Javelin
Eve Allison (U20) 1st 19.67m
Abby Duncan (U20) 2nd 10.57m
Discus
Chloe McAlear (U20) 1st 16.28m
Abby Duncan (U20) 2nd 14.01m
 
Senior Men
100m
Fraser Steele (U20) 1st 11.81 1.0
Matthew Power (U20) 2nd 12.71 1.0
David Threlfall (U20) 3rd 12.75 1.0
Michael Wards (U20) 4th 12.78 1.0
Calum McLean 5th 13.72 -1.5
200m
Matthew Power (U20) 1st 25.11 0.7
Michael Wards (U20) 2nd 26.06 0.7
Calum McLean 3rd 27.43 0.7
Ryan White 4th 33.19 0.7
400m
Alastair White 1st 60.71
Michael Wards (U20) 2nd 62.77
800m
Alastair White 1st 2:27.19
1500m
Jonathan Kennedy 1st 4:28.12
Ryan White 2nd 6:03.74
High Jump
David Threlfall (U20) 1st 1.65m
Long Jump
Stephen Leek 1st 5.51m 1.4
David Threlfall (U20) 2nd 5.40m -1.7
Alastair White 3rd 4.83m 0.3
Matthew Power (U20) 4th 4.46m 1.7
Jonathan Kennedy 5th 4.38m 0.7
Calum McLean 6th 3.76m 0.6
Triple Jump
Alastair White 1st 10.71m -2.7
Shot Putt
David Threlfall (U20) 1st 8.23m
Fraser Steele (U20) 2nd 8.03m
Matthew Power (U20) 5th 5.96m
Shot Putt
Calum McLean 3rd 7.51m
Jonathan Kennedy 4th 6.07m
Javelin
Jonathan Kennedy 1st 14.93m
National XC Relays  

27/10/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

East District XC League  

24/11/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC Champs  

08/12/2018

3000m Indoor Champs  

04/01/2019

More
East District XC League  

20/10/2018

East District XC Relays  

13/10/2018

Linlithgow Road Race  

07/10/2018

Livingston XC Series  

06/10/2018

WL Schools XC  

03/10/2018

Club Championships  

16/09/2018

Central & South League  

09/09/2018

Throws GP  

08/09/2018

More