RESULTS

Livingston Open Meeting

U11 Girls
100m
Emmie Meechan Heat 10 5th 16.33
Isla Calvert Heat 15 3rd 16.37
Karli MacCallum Heat 16 1st 15.80
Georgia Stove Heat 17 3rd 17.48
Alice Malcolm-Wilkinson Heat 17 5th 19.14
Ellissa McQueen Heat 8 7th 15.67
800m
Isla Calvert Heat 4 12th 2:45.82
Long Jump
Karli MacCallum 8th 3.25m
Emmie Meechan 11th 3.06m
Alix Fairley 18th 2.86m
Ellissa McQueen 20th 2.69m
Georgia Stove 22nd 2.41m
Alice Malcolm-Wilkinson 23rd 2.39m
 
U11 Boys
100m
Jack Cohen Heat 11 2nd 15.81
Alastair Marshall Heat 14 3rd 16.33
Daniel Ventre Heat 16 4th 17.95
Cameron McKelvie Heat 16 6th 18.55
Kieran Gwinnett Heat 17 6th 20.19
Fraser Morris Heat 8 3rd 15.03
Callum Reid Heat 9 6th 16.15
800m
Fraser Morris Heat 4 10th 2:43.21
Alastair Marshall Heat 5 6th 2:56.77
Adam Rayer Heat 5 7th 2:57.04
Daniel O'Connor Heat 7 8th 3:10.62
Jordan Welsh Heat 7 12th 3:24.51
Long Jump
Callum Reid 4th 3.50m
Jordan Welsh 16th 2.92m
Aidan McGowan 16th 2.92m
Cameron McKelvie 21st 2.50m
Shot Putt
Jack Cohen 7th 5.30m
Daniel O'Connor 9th 5.21m
Aidan McGowan 13th 4.59m
Daniel Ventre 16th 2.72m
 
U13 Girls
100m
Iona McDonald Heat 10 6th 16.50
Nicole Paterson Heat 10 7th 17.38
Natasha Farrell Heat 11 1st 14.91
Abby Duncan Heat 11 6th 16.45
Anya Moug Heat 11 7th 18.37
Taylor-Marie Leek Heat 12 3rd 15.88
Hannah Anderson Heat 12 4th 15.93
Emily Ritchie Heat 12 5th 16.37
Heather Scott Heat 12 7th 17.59
Sarah Calvert Heat 13 2nd 15.24
Sarah Wilson Heat 15 4th 16.47
Alex White Heat 16 5th 18.18
Suzanne McDowall Heat 17 4th 19.06
Tia Henry Heat 6 7th 14.72
Rebecca Calder Heat 8 5th 15.18
800m
Sarah Calvert Heat 3 8th 2:29.21
Rachel Gibb Heat 5 4th 2:52.58
Iona McDonald Heat 6 2nd 2:53.60
Taylor-Marie Leek Heat 6 11th 3:09.24
Suzanne McDowall Heat 7 11th 3:21.97
High Jump
Rebecca Calder 13th 1.05m
Long Jump
Tia Henry 3rd 4.04m
Rachel Gibb 7th 3.61m
Eve Allison 12th 3.35m
Hannah Anderson 14th 3.16m
Alex White 17th 3.01m
Emily Ritchie 19th 2.78m
Heather Scott 21st 2.54m
Lauren McGinty 22nd 2.47m
Emma Raley 23rd 2.22m
Shot Putt
Natasha Farrell 3rd 5.70m
Emma Raley 5th 5.52m
Eve Allison 6th 5.36m
Sarah Wilson 8th 5.23m
Anya Moug 10th 4.78m
Lauren McGinty 11th 4.76m
Abby Duncan 14th 3.97m
 
U13 Boys
100m
David Threlfall Heat 12 1st 15.36
Arron Black Heat 12 6th 16.83
Ciaran Evans Heat 13 7th 17.32
Matthew Miller Heat 15 7th 17.44
Harrison Spence Heat 7 3rd 14.44
Jamie Stove Heat 7 6th 15.50
800m
Aidan Brady Heat 3 11th 2:32.70
Long Jump
Harrison Spence 2nd 4.06m
Aidan Brady 4th 3.70m
Jamie Stove 5th 3.68m
Arron Black 16th 3.09m
Matthew Miller 20th 2.63m
Shot Putt
David Threlfall 2nd 6.13m
 
U15 Girls
100m
Rachel Jarvie Heat 13 1st 14.58
Umber Chaudry Heat 14 7th 17.46
Hazel Shanley Heat 3 7th 14.02
Robyn Fairley Heat 4 3rd 13.60
Chloe McAlear Heat 4 4th 13.67
Sydney Nicholson Heat 5 7th 14.50
300m
Taygan Henry Heat 1 2nd 44.18
Sydney Nicholson Heat 2 5th 48.73
Louisa Marshall Heat 3 2nd 50.04
Hannah Mairs Heat 3 3rd 52.00
Rachel Jarvie Heat 4 1st 50.75
Umber Chaudry Heat 4 2nd 56.70
Claire McDowall Heat 4 3rd 56.78
Abby Sharkey Heat 4 4th 57.13
800m
Nicole Kinghorn Heat 4 3rd 2:38.46
Hannah Mairs Heat 4 5th 2:39.76
Emma Linford Heat 5 12th 3:19.70
Claire McDowall Heat 7 5th 3:01.25
Abby Sharkey Heat 7 9th 3:11.34
Long Jump
Robyn Fairley 21st 3.91m
Shot Putt
Chloe McAlear 4th 7.71m
Louisa Marshall 9th 5.84m
 
U15 Boys
100m
Adam Kirkwood Heat 17 2nd 16.43
Ewan Ballantyne Heat 3 3rd 12.97
Conor Mackenzie Heat 7 1st 14.20
400m
Oliver Threlfall Heat 2 4th 64.92
800m
Stuart Garvin Heat 3 3rd 2:26.51
Nathan Campbell Heat 3 6th 2:27.93
Oliver Threlfall Heat 3 10th 2:31.87
Fraser McLean Heat 4 13th 2:47.41
High Jump
Conor Mackenzie 7th 1.35m
Ewan Ballantyne 7th 1.35m
Long Jump
Stuart Garvin 20th 3.99m
Nathan Campbell 25th 3.47m
Shot Putt
Lewis Forrest 5th 7.48m
Fraser McLean 7th 7.26m
Adam Kirkwood 8th 6.12m
 
U17 Women
100m
Shannon Stevenson Heat 10 1st 15.50
Nikisha Wright Heat 5 4th 14.20
Jade Wilson Heat 5 6th 14.39
Cheryl Lees Heat 6 2nd 13.82
Chloe Naismith Heat 9 1st 14.08
Morna Horn Heat 9 3rd 15.35
300m
Sophie Marshall Heat 2 4th 47.65
Katie Marshall Heat 3 5th 52.31
800m
Audrey Shanks-Rubinos Heat 5 11th 3:05.22
Katie Marshall Heat 6 4th 2:56.73
Long Jump
Nikisha Wright 14th 4.49m
Zoe Yule 17th 4.19m
Chloe Naismith 22nd 3.85m
Jade Wilson 24th 3.82m
Sophie Marshall 27th 3.39m
Shot Putt
Zoe Yule 6th 7.29m
Morna Horn 13th 5.07m
Shannon Stevenson 14th 4.32m
 
U17 Men
100m
Moses Munthali Heat 1 7th 12.21
Robbie Oag Heat 2 3rd 12.50
Grant Kirkwood Heat 2 7th 13.69
Matthew Eadie Heat 3 2nd 12.67
Daniel McKelvie Heat 5 3rd 14.09
400m
Calum McLean Heat 2 2nd 61.47
800m
Andrew Mitchell Heat 1 2nd 2:02.97
Calum McLean Heat 2 6th 2:18.29
Alastair White Heat 3 2nd 2:25.00
Long Jump
Robbie Oag 10th 4.78m
Alastair White 12th 4.56m
Daniel McKelvie 26th 3.44m
Shot Putt
Grant Kirkwood 1st 9.35m
 
Senior Women
100m
Patty Kosciuk (U20) Heat 7 4th 14.75
400m
Robyn McDowall Heat 2 6th 68.24
800m
Robyn McDowall Heat 4 6th 2:40.04
Long Jump
Patty Kosciuk (U20) 23rd 3.83m
Sharon Grierson 28th 3.02m
Shot Putt
Sharon Grierson 10th 5.83m
 
Senior Men
100m
Shawn Wright (U20) Heat 1 3rd 11.61
Calum Gregory (U20) Heat 2 6th 13.07
Gary Leek Heat 5 1st 13.64
400m
Danny Nicoll Heat 2 1st 58.75
Ryan White (U20) Heat 2 3rd 64.41
800m
Ryan White (U20) Heat 3 4th 2:26.87
Long Jump
Shawn Wright (U20) 1st 5.82m
Calum Gregory (U20) 13th 4.54m
3000m Indoor Champs  

04/01/2019

Indoor League  

05/01/2019

Inter-District XC  

12/01/2019

National Indoor Open  

12/01/2019

East District XC League  

19/01/2019

Senior Indoor Champs  

26/01/2019

U17 Indoor Champs  

26/01/2019

Indoor League  

27/01/2019

More
East District XC Champs  

08/12/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC League  

24/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National XC Relays  

27/10/2018

SU Freshers Indoor  

24/10/2018

More