Livingston Athletic Club Livingston Athletic Club

Scottish East District Championships
Fri 13 May - Sat 14 May 2016Friday 13 May - Saturday 14 May 2016

Name   Round Pos Perf Wind
U13 Girls
100m
Sophie Ure Heat 1 h1 5th5th 14.82 -0.4
Erin Cameron Heat 1 h1 6th6th 15.51 -0.4
Aimee Halstead Heat 3 h3 6th6th 14.69 w 2.9
200m
Sophie Ure Heat 1 h1 5th5th 31.48 -3.9
Erin Cameron Heat 2 h2 7th7th 32.34 -1.2
1500m
Charlie Maree Nolan Final  3rd3rd 5:15.34
70m Hurdles
Sophie Ure Heat 2 h2 6th6th 14.94 w 2.5
Long Jump
Erin Cameron   3.90m 0.4
Erin Cameron Final  5th5th 4.05m w 3.2
Aimee Halstead Final  6th6th 4.03m 0.9
Shot Put
Charlie Maree Nolan Final  5th5th 4.70m
Discus
Charlie Maree Nolan Final  3rd3rd 10.77m
U13 Boys
100m
Luke McAlear Heat 1 h1 5th5th 16.33 w 2.7
800m
Elliot Frame Final  3rd3rd 2:31.96
Shot Put
Luke McAlear Final  6th6th 4.26m
U15 Girls
100m
Eve Cameron Heat 2 h2 6th6th 14.61 1.2
Lorna Ure Heat 3 h3 6th6th 14.64 -0.1
Sophie O'Mullan Heat 5 h5 4th4th 13.86 0.5
Sophie O'Mullan Semi 1 s1 8th8th 13.70 w 2.1
200m
Iona McDonald Heat 1 h1 2nd2nd 27.50 -1.7
Lorna Ure Heat 2 h2 6th6th 31.14 -1.8
Rebecca Calder Heat 3 h3 2nd2nd 27.59 -0.5
Eve Cameron Heat 3 h3 6th6th 30.92 -0.5
Sophie O'Mullan Heat 4 h4 5th5th 29.07 -0.8
Iona McDonald Semi 2 s2 3rd3rd 27.54 -1.4
Rebecca Calder Semi 2 s2 4th4th 27.55 -1.4
Rebecca Calder Final  6th6th 27.77 -1.9
Iona McDonald Final  8th8th 28.50 -1.9
300m
Iona McDonald Heat 2 h2 1st1st 43.73
Rebecca Calder Heat 2 h2 3rd3rd 44.29
Iona McDonald Final  2nd2nd 42.78
Rebecca Calder Final  4th4th 43.08
1500m
Isla Calvert Final  5th5th 5:00.63
75m Hurdles
Rachel Gibb Heat 2 h2 5th5th 14.67 -2.1
High Jump
Rachel Gibb Final  4th4th 1.43m
Shot Put
Alix Fairley Final  2nd2nd 9.18m
Lorna Ure Final  13th13th 5.94m
Discus
Alix Fairley Final  1st1st 23.68m
Hammer
Alix Fairley Final  1st1st 32.36m
U15 Boys
100m
Fraser Morris Heat 2 h2 6th6th 14.15 -0.3
200m
Fraser Morris Heat 2 h2 5th5th 29.54 -3.8
300m
Aidan Brady Heat 2 h2 2nd2nd 40.36
Aidan Brady Final  3rd3rd 39.27
800m
Fraser Morris Heat 2 h2 6th6th 2:26.54
U17 Women
100m
Eilidh Brown Heat 1 h1 7th7th 14.02 -0.2
Chloe McAlear Heat 2 h2 3rd3rd 13.24 1.0
Abby Duncan Heat 2 h2 6th6th 13.81 1.0
Chloe McAlear Final  7th7th 13.53 -0.6
300m
Chloe McAlear Final  6th6th 44.79
1500m
Courtney Moffat Final  9th9th 5:20.62
80m Hurdles
Tia Henry Heat 1 h1 2nd2nd 12.61 1.9
Tia Henry Final  4th4th 12.94 1.1
High Jump
Eve Allison Final  2nd2nd 1.53m
Long Jump
Tia Henry Final  5th5th 4.74m 2.0
Eilidh Brown Final  8th8th 3.45m 1.6
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne Heat 2 h2 2nd2nd 11.78 1.0
Ewan Ballantyne Final  3rd3rd 11.81 -0.2
200m
Ewan Ballantyne Heat 2 h2 1st1st 24.10 -3.4
Ewan Ballantyne Final  2nd2nd 23.67 -0.8
High Jump
Ewan Ballantyne Final  2nd2nd 1.70m
U20 Women
Triple Jump
Hazel Shanley Final  1st1st 10.85m 0.5
Shot Put
Zoe Yule Final  2nd2nd 9.25m
Discus
Zoe Yule Final  2nd2nd 34.34m
Hammer
Zoe Yule Final  3rd3rd 39.97m
U20 Men
100m
Oliver Wagner Heat 1 h1 3rd3rd 11.59 w 2.3
200m
Oliver Wagner Heat 2 h2 3rd3rd 23.94 -2.3
Oliver Wagner Final  8th8th 24.17 -1.5
800m
Alastair White Final  9th9th 2:12.67
Senior Women
Shot Put
Sharon Grierson Final  3rd3rd 6.05m
Javelin
Sharon Grierson Final  2nd2nd 16.02m
Discus
Sharon Grierson Final  2nd2nd 18.88m
Senior Men
400m
Shawn Wright Final  2nd2nd 49.71
1500m
Jake Thomas Final  5th5th 4:06.68
Ryan White Final  9th9th 4:50.23
Downloads