RESULTS

Scottish East District Championships

U13 Girls
Shot Put
Alix Fairley Final  1st 8.63m
Discus
Alix Fairley Final  1st 23.68m
 
U13 Boys
100m
Fraser Morris Heat 1 1st 14.28 -1.5
Fraser Morris Final  2nd 13.77 2.1
200m
Fraser Morris Heat 2 1st 27.83 2.7
Fraser Morris Final  2nd 27.92 2.0
800m
Fraser Morris Heat 2 4th 2:37.39
Fraser Morris Final  7th 2:39.97
1500m
Alastair Marshall Final  12th 5:30.48
 
U15 Girls
100m
Abby Duncan Heat 3 7th 14.39 0.7
200m
Eve Allison Heat 1 7th 29.15 2.2
Taylor-Marie Leek Heat 2 6th 30.12 3.7
300m
Sarah Calvert Final  3rd 43.27
Rebecca Calder Final  5th 44.04
Iona McDonald Final  6th 44.43
1500m
Sarah Calvert Final  1st 4:48.22
75m Hurdles
Tia Henry Heat 1 1st 12.11 2.8
Eve Allison Heat 2 6th 14.41 2.4
Rachel Gibb Heat 3 6th 14.00 2.3
Tia Henry Final  4th 12.34 2.8
Long Jump
Tia Henry Final  8th 4.29m 2.2
Heather Scott Final  11th 3.88m 0.8
Shot Put
Tia Henry Final  3rd 8.16m
Rachel Gibb Final  4th 7.77m
Heather Scott Final  9th 5.96m
Javelin
Eve Allison Final  7th 16.70m
Discus
Heather Scott Final  5th 12.70m
Hammer
Alix Fairley (U13) Final  4th 23.25m
 
U15 Boys
100m
Aidan Brady Heat 2 5th 13.65 1.8
Harrison Spence Heat 3 4th 13.00 -1.0
200m
Aidan Brady Heat 1 8th 27.88 1.5
Matthew Boules Heat 2 6th 29.04 3.7
80m Hurdles
Matthew Boules Final  2nd 16.17 2.6
Long Jump
Harrison Spence Final  3rd 4.69m 0.0
Aidan Brady Final  6th 4.03m 0.4
 
U17 Women
100m
Hazel Shanley Heat 2 4th 13.22 1.5
Hazel Shanley Final  6th 13.15 1.5
200m
Robyn Fairley Heat 2 3rd 26.85 4.0
80m Hurdles
Taygan Henry Final  2nd 12.42 2.8
300m Hurdles
Taygan Henry Final  1st 46.85
Long Jump
Taygan Henry Final  4th 4.97m 3.3
Triple Jump
Hazel Shanley Final  1st 10.28m 2.2
 
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne Heat 2 4th 12.08 2.5
Ewan Ballantyne Final  7th 12.19 1.4
200m
Ewan Ballantyne Heat 2 3rd 23.69 1.7
Ewan Ballantyne Final  4th 23.85 1.2
High Jump
Ewan Ballantyne Final  2nd 1.70m
Triple Jump
Adam Kirkwood Final  5th 10.21m 1.3
Javelin
Adam Kirkwood Final  2nd 19.54m
 
U20 Women
Shot Put
Zoe Yule Final  3rd 8.43m
Discus
Zoe Yule Final  2nd 26.35m
Hammer
Zoe Yule Final  1st 33.08m
 
U20 Men
800m
Alastair White Final  9th 2:10.36
1500m
Jake Thomas Final  4th 4:15.12
Triple Jump
Alastair White Final  1st 11.39m 2.4
Shot Put
Grant Kirkwood Final  2nd 9.74m
Javelin
Grant Kirkwood Final  1st 29.22m
Discus
Grant Kirkwood Final  2nd 31.00m
 
Senior Women
Shot Put
Sharon Grierson Final  3rd 5.34m
Javelin
Sharon Grierson Final  2nd 16.96m
Discus
Sharon Grierson Final  3rd 14.75m
 
Senior Men
400m
Ian Hardacre Final  3rd 51.67
Javelin
Stephen Leek Final  2nd 39.78m
Discus
Stephen Leek Final  4th 23.35m
Combined Events Champs  

11/07/2020

Masters Champs  

11/07/2020

Combined Events Champs  

12/07/2020

Hurdles Open  

12/07/2020

Livingston Open  

15/07/2020

Scottish Athletics League  

19/07/2020

Scottish Women's League  

19/07/2020

More
Throws GP  

04/07/2020

Grangemouth Open Graded  

01/07/2020

Junior Grand Prix  

28/06/2020

Youth Development League  

21/06/2020

U12 SUPERteams  

20/06/2020

Livingston Open  

17/06/2020

Central & South League  

14/06/2020

More