RESULTS

Scottish East District Championships

U13 Girls
100m
Alix Fairley Heat 2 5th 15.07
Rebecca Calder Heat 4 3rd 14.25 w
Rebecca Calder Semi 1 6th 14.57 w
200m
Rebecca Calder Heat 3 4th 29.6
800m
Isla Calvert Heat 2 6th 2:41.8
Rachel Gibb Heat 2 8th 2:45.0
High Jump
Rachel Gibb Final  5th 1.25m
Long Jump
Rebecca Calder Final  4th 4.05m
Shot Put
Alix Fairley Final  4th 5.80m
Javelin
Alix Fairley Final  4th 14.74m
 
U13 Boys
200m
Matthew Boules Heat 1 4th 29.7 w
Aidan Brady Heat 3 4th 29.4
Fraser Morris Heat 3 5th 29.6
800m
Aidan Brady Heat 1 4th 2:29.3
Fraser Morris Heat 1 6th 2:36.1
75m Hurdles
Fraser Morris Final  4th 15.87 w
Long Jump
Aidan Brady Final  7th 3.93m
 
U15 Girls
100m
Taylor-Marie Leek Heat 2 4th 14.83
Chloe McAlear Heat 3 2nd 13.27 w
Natasha Farrell Heat 4 4th 14.46
Chloe McAlear Semi 2 4th 13.69
200m
Tia Henry Heat 2 4th 29.1
Taylor-Marie Leek Heat 3 5th 30.4
Chloe McAlear Heat 4 2nd 27.7
Natasha Farrell Heat 4 6th 30.1
Chloe McAlear Heat Q 1st 27.5
Chloe McAlear Final  6th 28.2
800m
Sarah Calvert Heat 1 2nd 2:28.6
Natasha Farrell Heat 1 6th 2:53.6
Sarah Calvert Final  5th 2:27.39
1500m
Sarah Calvert Final  2nd 4:57.6
75m Hurdles
Tia Henry Heat 2 3rd 12.90 w
Tia Henry Final  6th 13.51 w
Shot Put
Chloe McAlear Final  2nd 8.46m
Tia Henry Final  3rd 7.58m
 
U15 Boys
100m
Ewan Ballantyne Heat 3 3rd 12.50 w
300m
Ewan Ballantyne Heat 1 2nd 41.85
Ewan Ballantyne Final  3rd 39.88
800m
Nathan Campbell Heat 1 3rd 2:17.7
Nathan Campbell Final  6th 2:21.52
Shot Put
Adam Kirkwood Final  4th 7.07m
Javelin
Adam Kirkwood Final  2nd 19.50m
Discus
Adam Kirkwood Final  4th 17.11m
 
U17 Women
100m
Hazel Shanley Heat 2 3rd 13.21
Sydney Nicholson Heat 3 3rd 13.64
Hazel Shanley Final  5th 13.30
80m Hurdles
Taygan Henry Heat 2 3rd 14.21
Taygan Henry Final  6th 14.03
Long Jump
Taygan Henry Final  1st 4.94m w
Hazel Shanley Final  3rd 4.83m w
Triple Jump
Hazel Shanley Final  2nd 9.75m
Sydney Nicholson Final  4th 8.47m w
Shot Put
Taygan Henry Final  3rd 8.41m
Javelin
Zoe Yule Final  3rd 22.88m
Discus
Zoe Yule Final  2nd 27.75m
 
U17 Men
100m
Moses Munthali Heat 2 3rd 12.14 w
200m
Moses Munthali Heat 2 5th 24.6
800m
Alastair White Heat 3 4th 2:15.4
Long Jump
Alastair White Final  9th 4.88m
 
U20 Women
400m
Audrey Shanks-Rubinos Heat 1 5th 67.07
 
U20 Men
200m
Grant Kirkwood Heat 1 6th 25.9 w
800m
Jake Thomas Final  4th 1:58.9
Andrew Mitchell Final  9th 2:07.3
Javelin
Grant Kirkwood Final  1st 30.39m
Discus
Grant Kirkwood Final  2nd 26.49m
 
Senior Men
800m
Matthew White Final  2nd 1:55.2
WL Schools XC  

02/10/2019

Livingston XC Series  

05/10/2019

East District XC Relays  

12/10/2019

East District XC League  

19/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

Indoor League  

27/10/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

More
National Relay Champs  

15/09/2019

RJT Grand Prix  

15/09/2019

Jumps GP  

14/09/2019

Perth Open Champs  

14/09/2019

SDS Senior Champs  

11/09/2019

Club Championships  

08/09/2019

Grangemouth Open Graded  

04/09/2019

Central & South League  

01/09/2019

More