CLUB NEWS

Forth Valley League Match 3 Highlights

On Saturday 23 June, a squad of 36 Livingston athletes were competing at Grangemouth in the third and final round of the Forth Valley League.

Well done to all the athletes who competed, including the 25 athletes who set improved personal bests! Highlights from the competition included:

Top Finishers (Div 1)

"A" Event Winners
Ella Watson, U15G, Long Jump, 4.56m

"B" Event Winners
Shannon Prevost, U15G, Discus, 12.85m

Top Finishers (Div 3)

"A" Event Winners
Jay Turnbull, U13B, 200m, 31.1

"A" Event Runners-up
Hannah Reedie, U13G, Shot Putt, 4.96m
Jay Turnbull, U13B, 100m, 14.5

Improved Personal Bests

U11 Girls
Heather Sutherland, 800m, 4:03.4

U11 Boys
Matthew MacIver, 100m, 16.6
Finlay Stafford, High Jump, 1.00m

U13 Girls
Lucy Boules, 100m, 15.7
Hannah Stafford, 100m, 17.0
Imogen Marshall, 200m, 34.8
Hannah Reedie, 200m, 34.2
Hannah Stafford, 1500m, 6:56.3
Roxanne Hardie, Shot Putt, 4.78m
Grace Martin, Shot Putt, 4.93m

U13 Boys
Max Pickard, 100m, 16.0
Jay Turnbull, 100m, 14.5
Jay Turnbull, 200m, 31.1
Lucas Frame, 200m, 34.1
Max Pickard, 1500m, 5:37.8
Daniel Sutherland, Discus, 8.69m

U15 Girls
Anna Allison, 100m, 15.0
Ella Watson, 300m, 44.0
Shannon Prevost, 1500m, 5:39.7
Sophie Ure, 1500m, 5:57.2
Anna Allison, Long Jump, 3.74m
Zoe Dunn, Long Jump, 4.10m
Chloe McLean, Long Jump, 2.19m
Shannon Prevost, Discus, 12.85m

U15 Boys
Ryan Duncan, 100m, 13.2
Angus McDonald, 100m, 13.4
Finlay Porteous, 100m, 14.6
Jude Robertson, 100m, 15.1
Euan MacIver, 1500m, 5:28.0
Logan Tait, 80m Hurdles, 17.2
Euan MacIver, Long Jump, 4.16m
Angus McDonald, Discus, 14.55m
Jude Robertson, Discus, 11.24m

Well done to the four athletes who were representing the club in league competition for the first time: Grace Martin (U11G), Clara Martin (U11G), Hannah Reedie (U13G) and Ryan Henderson (U11B).

Congratulations to the U11 Boys 4x100m team of Matthew MacIver, Finlay Stafford, Ryan Henderson and Oli Gaffney who set a new club record with their time of 63.8.

Thanks also to all the club volunteers who helped at the match including: team managers, Marion Fairley and Julia Morris; and officials/parents, Sandra Hardacre, Tayo Aremu, Amanda Cameron, Iain MacIver, Emily Pickard, Karlynn Sokoluk, Margaret Stafford and Michele Thomson.

Related Pages: Results - Forth Valley League - Div 1

Posted on Sunday 8 July 2018

3000m Indoor Champs  

04/01/2019

Indoor League  

05/01/2019

Inter-District XC  

12/01/2019

National Indoor Open  

12/01/2019

East District XC League  

19/01/2019

Senior Indoor Champs  

26/01/2019

U17 Indoor Champs  

26/01/2019

Indoor League  

27/01/2019

More
East District XC Champs  

08/12/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC League  

24/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National XC Relays  

27/10/2018

SU Freshers Indoor  

24/10/2018

More