CLUB NEWS

West Lothian Secondary T&F Championship Highlights

On Wednesday 12 June, 35 Livingston athletes were competing for their schools at the annual West Lothian Secondary Schools T&F Championships.

Well done to all the athletes who competed!

There was an impressive medal tally from the Livingston athletes with 22 individual medals won, and 14 athletes setting improved personal bests!

Gold Medallists

Maia Campbell, S1G, 100m, 14.07
Mia Sokoluk, S1G, 800m, 2:37.84
Brodie Nixon, S1B, 100m, 13.34 w
Ella Watson, S2G, 100m, 13.74
Ella Watson, S2G, Long Jump, 4.69m
Logan Beagley, S2B, 800m, 2:13.30
Shannon Evans, S3G, 100m, 13.40 w
Anna Allison, S3G, 800m, 2:43.53
Anna Allison, S3G, High Jump, 1.40m
Andrew McGill, S3B, 800m, 2:02.29
Euan MacIver, S3B, Javelin, 31.83m
Isla Calvert, S4-6G, 800m, 2:14.40
Alastair Marshall, S4-6B, 800m, 1:59.53

Silver Medallists

Sophie Messenger, S2G, 100m, 13.90
Zoe Dunn, S3G, High Jump, 1.35m
Nathan Dowie, S3B, 100m, 12.41
Jonathan Marshall, S3B, 800m, 2:16.04
Abby Duncan, S4-6G, 100m, 13.58
Katie Craig, S4-6G, 800m, 2:26.02
Fraser Morris, S4-6B, 800m, 2:03.53

Bronze Medallists

Maia Campbell, S1G, Shot Put, 6.43m
Shannon Prevost, S3G, 800m, 2:46.16

Improved Personal Bests

U13 Girls
Mia Sokoluk, 800m, 2:37.84

U15 Girls
Maia Campbell, 100m, 13.87
Erin Cameron, 100m, 14.23
Emma Martin, 100m, 14.37
Anna Allison, High Jump, 1.40m
Maia Campbell, Shot Put, 6.43m

U15 Boys
Rhys Ross, 100m, 12.50
Logan Beagley, 800m, 2:13.30

U17 Women
Shannon Evans, 100m, 13.48
Zoe Dunn, 100m, 14.91
Shannon Prevost, High Jump, 1.15m

U17 Men
Lewis MacIver, 100m, 12.12
Fraser Morris, 800m, 2:03.53
Jonathan Marshall, 800m, 2:16.04
Ross Paterson, 800m, 2:34.43
Lewis MacIver, High Jump, 1.40m

Thanks also to all the club officials and volunteers who helped at the match including: Pat Hockley, Vic Hockley, Sandra Hardacre, Alistair Dalgleish, Claire Shanley, Sarah Calvert, Nathan Campbell, Karen Grant, Nicole Kinghorn, Hannah Mairs, Calum McLean and Alastair White.

Posted on Thursday 11 July 2019

WL Schools XC  

02/10/2019

Livingston XC Series  

05/10/2019

East District XC Relays  

12/10/2019

East District XC League  

19/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

Indoor League  

27/10/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

More
National Relay Champs  

15/09/2019

RJT Grand Prix  

15/09/2019

Jumps GP  

14/09/2019

Perth Open Champs  

14/09/2019

SDS Senior Champs  

11/09/2019

Club Championships  

08/09/2019

Grangemouth Open Graded  

04/09/2019

Central & South League  

01/09/2019

More