CLUB NEWS

Central & South League Match 2 Highlights

Last Sunday, we had a squad of 31 athletes in action at Grangemouth Stadium for the second round of the Central & South of Scotland Athletic League.

Well done to everyone who competed, including the 11 athletes who set improved personal bests! Highlights from the competition included:

Top Finishers

"A" Event Winners
Kirsten Bowie, U15G, 200m, 26.64 w
■ U15G, 4x100m Relay, 53.43
- Rachael Nanor
- Erin Cameron
- Ella Watson
- Kirsten Bowie
Erin Cameron, U15G, Shot Putt, 7.64m
Logan Beagley, U15B, 1500m, 4:49.11
Iona McDonald, SW, 200m, 26.48 w

"A" Event Runners-up
Alannah Snowden, U13G, 200m, 30.95 w
Shannon Evans, U17W, 200m, 28.15 w
Fraser Morris, U17M, 1500m, 4:36.89
Matthew Power, SM, High Jump, 1.50m

"B" Event Winners
Ella Watson, U15G, 200m, 28.20 w
Hannah Reedie, U15G, 1500m, 6:23.66
Angus McDonald, U17M, 200m, 25.59 w
Alastair White, SM, High Jump, 1.40m
Aidan McKeown, SM, Javelin, 30.83m

Improved Personal Bests

U11 Boys
Connor Greenhorn, 600m, 2:06.80

U13 Girls
Megan Forrester, Long Jump, 3.50m

U13 Boys
Moray Butler, Long Jump, 4.19m

U15 Girls
Erin Cameron, Shot Putt, 7.64m

U17 Women
Shannon Evans, Long Jump, 3.98m

U17 Men
Fraser Morris, 1500m, 4:36.89
Ross Paterson, 1500m, 5:23.45
Dominic Boyle, High Jump, 1.45m

Senior Women
Katie Crawford, Javelin, 12.75m

Senior Men
Calum McLean, 1500m, 5:03.49
Matthew Power, High Jump, 1.50m

Well done to the five athletes who were representing the club for the first time in league competition: Aaron Watson (U11B), Connor Greenhorn (U11B), Alice Reedie (U13G), Brodie Nixon (U13B) and Shannon Evans (U17W).

Thanks also to all the club volunteers who helped at the match including: team manager Sandra Hardacre; and officials, Pat Hockley, Vic Hockley, Alistair Dalgleish, Nicola Cameron, Amanda Cameron, Hugh Cameron and Karen Grant.

The next round is at Kilmarnock on Sunday 1 September, with entries closing at midnight on Sunday 25 August.

Posted on Saturday 6 July 2019

Livingston Open Cross Country Series
East District XC League  

19/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

Indoor League  

27/10/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

Livingston XC Series  

16/11/2019

East District XC League  

23/11/2019

Indoor League  

01/12/2019

More
East District XC Relays  

12/10/2019

Livingston XC Series  

05/10/2019

WL Schools XC  

02/10/2019

National Relay Champs  

15/09/2019

RJT Grand Prix  

15/09/2019

Jumps GP  

14/09/2019

Perth Open Champs  

14/09/2019

SDS Senior Champs  

11/09/2019

More