RESULTS

Livingston Open Meeting

U11 Girls
80m
Anna Boyle Heat 2 2nd 14.07 -2.0
Heather Sutherland Heat 2 6th 16.64 -2.0
600m
Anna Boyle Heat 2 8th 2:36.39
Heather Sutherland Heat 2 9th 2:53.70
 
U11 Boys
80m
Jack Robertson Heat 1 4th 14.29 -3.3
Cameron Smith Heat 2 5th 16.03 -2.0
100m
Alex Thomson Heat 11 6th 16.15 -1.0
Long Jump
Matthew MacIver 7th 2.80m 1.5
Cameron Smith 10th 2.44m 2.1
Shot Putt
Alex Thomson 11th 4.76m
Matthew MacIver 15th 3.97m
 
U13 Girls
100m
Megan Forrester Heat 13 2nd 15.72 -2.1
Rebecca Stirling Heat 13 5th 16.49 -2.1
Hannah Reedie Heat 13 7th 17.03 -2.1
Roxanne Hardie Heat 14 1st 16.33 -2.0
Maia Campbell Heat 8 5th 14.96 -1.6
800m
Rebecca Stirling Heat 7 6th 2:49.65
Mia Sokoluk Heat 7 8th 2:51.76
Roxanne Hardie Heat 8 7th 3:06.59
Kirsten Morris Heat 8 9th 3:08.62
Imogen Marshall Heat 8 12th 3:27.79
High Jump
Rachel Small 3rd 1.18m
Khadija-May Sillah 6th 1.13m
Hannah Reedie 10th 1.03m
Imogen Marshall 12th 0.98m
Long Jump
Mia Sokoluk 10th 3.49m 1.6
Megan Forrester 17th 3.21m 1.6
Rachel Small 21st 2.88m 0.5
Shot Putt
Kirsten Morris 10th 4.78m
Javelin
Maia Campbell 13th 10.62m
 
U13 Boys
100m
Ryan Stirling Heat 10 3rd 15.57 -2.0
Jay Turnbull Heat 11 1st 15.63 -1.0
Jermaine Okocha Heat 12 1st 15.64 -1.0
Max Pickard Heat 12 6th 16.57 -1.0
Lucas Frame Heat 13 3rd 16.39 -2.1
Daniel Sutherland Heat 13 4th 16.45 -2.1
Taylor Thomson Heat 13 6th 16.88 -2.1
800m
Max Pickard Heat 6 9th 2:46.71
Daniel Sutherland Heat 8 11th 3:16.54
Long Jump
Jermaine Okocha 8th 3.56m 0.5
Shot Putt
Lucas Frame 8th 4.94m
Jay Turnbull 14th 4.23m
 
U15 Girls
100m
Zsa Zsa Kerr-Bennie Heat 10 6th 16.30 -2.0
Chloe Anderson Heat 11 7th 16.40 -1.0
Naomi Cockburn Heat 14 2nd 17.15 -2.0
Chloe McLean Heat 14 5th 18.17 -2.0
Ella Watson Heat 4 4th 13.63 -2.3
Sophie Messenger Heat 6 7th 14.26 0.1
Shannon Evans Heat 8 3rd 14.33 -1.6
300m
Shannon Evans Heat 2 5th 47.34
Zoe Dunn Heat 3 4th 50.36
800m
Shannon Prevost Heat 6 8th 2:46.00
Long Jump
Ella Watson 1st 4.48m 1.2
Zoe Dunn 5th 3.87m 1.7
Zsa Zsa Kerr-Bennie 8th 3.17m 1.3
Chloe McLean 10th 1.88m 0.0
Shot Putt
Shannon Prevost 6th 6.39m
Sophie Ure 8th 5.87m
Javelin
Sophie Ure 6th 19.05m
Sophie Messenger 10th 13.72m
 
U15 Boys
100m
Finlay Porteous Heat 10 2nd 15.10 -2.0
Jamie Black Heat 11 2nd 15.68 -1.0
Logan Campbell Heat 6 2nd 13.51 0.1
Logan Tait Heat 7 1st 13.91 -0.2
Ryan Duncan Heat 8 1st 13.47 -1.6
Geosyl Okocha Heat 8 7th 15.75 -1.6
300m
Angus McDonald Heat 2 2nd 44.18
800m
Elliot Frame Heat 3 12th 2:38.26
Jonathan Marshall Heat 4 4th 2:28.42
Logan Tait Heat 7 7th 2:50.85
High Jump
Jonathan Marshall 9th 1.13m
Long Jump
Angus McDonald 2nd 4.48m 1.8
Shot Putt
Logan Campbell 2nd 8.31m
Euan MacIver 4th 6.89m
Finlay Porteous 7th 5.97m
Geosyl Okocha 9th 5.83m
Jamie Black 11th 4.95m
Javelin
Euan MacIver 1st 32.89m
Ryan Duncan 4th 24.70m
Discus
Logan Campbell 5th 21.38m
 
U17 Women
100m
Katie Craig Heat 9 2nd 14.81 -2.5
300m
Isla Calvert Heat 1 2nd 42.01
400m
Iona McDonald Heat 3 6th 61.71
800m
Katie Craig Heat 4 3rd 2:27.03
 
U17 Men
100m
Alastair Marshall Heat 10 1st 13.04 -2.0
Andrew Cowie Heat 2 1st 12.05 -3.2
Richard Arthurs Heat 2 4th 12.30 -3.2
Ryan Carroll Heat 3 3rd 13.20 -0.2
Dominic Boyle Heat 3 5th 13.31 -0.2
Lewis MacIver Heat 3 7th 13.54 -0.2
Luke Berriman Heat 6 3rd 13.75 0.1
400m
Andrew Cowie Heat 2 1st 53.86
800m
Alastair Marshall Heat 1 4th 2:03.10
Fraser Morris Heat 2 1st 2:09.24
Lewis MacIver Heat 3 7th 2:19.52
Fraser Holman Heat 5 11th 2:41.42
High Jump
Matthew Boules 1st 1.73m
Owen McDonald 1st 1.38m
Sam Jones 3rd 1.43m
Dominic Boyle 6th 1.23m
Long Jump
Matthew Boules 1st 5.85m 0.5
Aidan McKeown 4th 5.07m 1.2
Javelin
Aidan McKeown 2nd 34.05m
Sam Jones 4th 29.28m
Discus
Matthew Boules 4th 27.06m
 
U20 Women
100m
Eilidh Brown Heat 5 2nd 13.90 -3.2
Chloe McAlear Heat 5 6th 14.19 -3.2
Katie Crawford Heat 9 5th 15.46 -2.5
400m
Hannah Mairs Heat 4 5th 72.50
800m
Sarah Calvert Heat 2 8th 2:14.86
 
U20 Men
100m
Fraser Steele Heat 1 5th 11.81 -1.5
Michael Wards Heat 2 6th 12.69 -3.2
High Jump
Michael Wards 2nd 1.38m
David Threlfall 2nd 1.63m
Long Jump
David Threlfall 3rd 5.36m 0.9
 
Senior Men
100m
Andrew Russell Heat 5 1st 12.90 -3.2
800m
Alastair White Heat 2 9th 2:16.05
 
Masters Women
Mile
Lyn Bow Heat 1 2nd 6:25.76
Margaret Sutherland Heat 1 7th 8:15.98
Kerry Small Heat 1 8th 8:25.58
Sofia O'Connor Heat 1 9th 9:15.64
 
Masters Men
100m
Stephen Leek Heat 3 1st 12.86 -0.2
Bob Douglas Heat 5 5th 14.16 -3.2
Brian Thompson Heat 6 5th 13.96 0.1
Mile
Craig Anderson Heat 1 1st 6:09.41
Stuart Dunn Heat 1 5th 7:17.53
Alex McDonald Heat 1 6th 7:23.66
Long Jump
Stephen Leek 2nd 5.83m 1.6
3000m Indoor Champs  

04/01/2019

Indoor League  

05/01/2019

Inter-District XC  

12/01/2019

National Indoor Open  

12/01/2019

East District XC League  

19/01/2019

Senior Indoor Champs  

26/01/2019

U17 Indoor Champs  

26/01/2019

Indoor League  

27/01/2019

More
East District XC Champs  

08/12/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC League  

24/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National XC Relays  

27/10/2018

SU Freshers Indoor  

24/10/2018

More