RESULTS

Scottish East District Championships

U13 Girls
100m
Kirsten Morris Heat 1 7th 16.49 -0.2
200m
Kirsten Morris Heat 1 5th 32.76 0.6
Shot Putt
Lucy Boules Final  5th 5.21m
 
U13 Boys
800m
Max Pickard Final  6th 2:51.62
 
U15 Girls
100m
Ella Watson Heat 1 2nd 13.37 1.4
Ella Watson Final  8th 13.56 -1.7
200m
Ella Watson Heat 1 4th 27.66 0.3
Erin Cameron Heat 3 6th 30.33 0.5
300m
Erin Cameron Heat 2 4th 47.73
Erin Cameron Final  6th 49.23
800m
Charlie Maree Nolan Heat 2 3rd 2:34.58
Charlie Maree Nolan Final  6th 2:32.31
1500m
Charlie Maree Nolan Final  6th 5:13.21
Discus
Erin Cameron Final  5th 17.17m
 
U15 Boys
800m
Jonathan Marshall Heat 1 10th 2:32.27
Angus McDonald Heat 2 6th 2:25.72
 
U17 Women
100m
Karli MacCallum Heat 2 3rd 13.54 0.9
Georgia Fraser Heat 2 6th 13.97 0.9
Karli MacCallum Final  7th 13.68 0.0
200m
Karli MacCallum Heat 1 6th 28.36 1.2
300m
Iona McDonald Heat 2 1st 41.30
Iona McDonald Final  1st 40.67
800m
Isla Calvert Heat 1 1st 2:30.89
Isla Calvert Final  1st 2:14.03
1500m
Isla Calvert Final  1st 4:35.79
Shot Putt
Alix Fairley Final  2nd 11.49m
Discus
Alix Fairley Final  1st 29.40m
Hammer
Alix Fairley Final  1st 40.75m
 
U17 Men
100m
Andrew Cowie Final  6th 12.15 0.6
Dominic Boyle Final  8th 13.22 0.6
200m
Dominic Boyle Heat 1 5th 26.43 -0.4
Andrew Cowie Heat 2 3rd 24.17 1.6
400m
Aidan Brady Final  1st 51.25
Richard Arthurs Final  5th 53.94
800m
Alastair Marshall Heat 1 3rd 2:11.51
Fraser Morris Heat 2 2nd 2:10.15
Alastair Marshall Final  2nd 2:04.13
Fraser Morris Final  7th 2:15.81
1500m
Alastair Marshall Final  7th 4:29.13
100m Hurdles
Matthew Boules Final  7th 15.96 -0.5
Long Jump
Dominic Boyle 4.86m 0.2
Dominic Boyle Final  5th 4.94m 2.4
Andrew Cowie Final  6th 4.83m 0.3
 
U20 Women
100m
Eilidh Brown Final  6th 13.67 0.3
Abby Duncan Final  7th 13.92 0.3
800m
Sarah Calvert Final  2nd 2:13.63
1500m
Sarah Calvert Final  2nd 4:35.62
100m Hurdles
Tia Henry Final  2nd 16.34 0.1
400m Hurdles
Taygan Henry Final  2nd 67.61
Shot Putt
Tia Henry Final  1st 9.75m
 
U20 Men
100m
Matthew Power Heat 1 6th 12.35 -0.5
Fraser Steele Heat 2 1st 11.48 1.1
200m
Matthew Power Heat 1 5th 24.25 1.8
Long Jump
Matthew Power Final  7th 4.77m -1.0
 
Senior Men
100m
Oliver Wagner Final  2nd 11.61 -1.7
200m
Oliver Wagner Final  6th 23.36 1.6
Javelin
Stephen Leek Final  3rd 38.90m
Discus
Stephen Leek Final  4th 23.25m
Livingston Open  

22/08/2018

Scottish Women's League  

26/08/2018

Scottish Athletics League  

26/08/2018

Pitreavie Trophy Meeting  

02/09/2018

Grangemouth Open Graded  

05/09/2018

Throws GP  

08/09/2018

Central & South League  

09/09/2018

Club Championships  

16/09/2018

More
U13/U15/U20 Champs  

18/08/2018

U17 Champs  

11/08/2018

Senior Champs  

11/08/2018

Livingston Mile Open  

05/08/2018

Livingston CE Champs  

05/08/2018

Celtic Games  

04/08/2018

Grangemouth Open Graded  

01/08/2018

Forth Valley Select  

28/07/2018

More