RESULTS

Scottish East District Championships

U13 Girls
100m
Sophie Ure Heat 1 5th 14.82 -0.4
Erin Cameron Heat 1 6th 15.51 -0.4
Aimee Halstead Heat 3 6th 14.69 2.9
200m
Sophie Ure Heat 1 5th 31.48 -3.9
Erin Cameron Heat 2 7th 32.34 -1.2
1500m
Charlie Maree Nolan Final  3rd 5:15.34
70m Hurdles
Sophie Ure Heat 2 6th 14.94 2.5
Long Jump
Erin Cameron 3.90m 0.4
Erin Cameron Final  5th 4.05m 3.2
Aimee Halstead Final  6th 4.03m 0.9
Shot Putt
Charlie Maree Nolan Final  5th 4.70m
Discus
Charlie Maree Nolan Final  3rd 10.77m
 
U13 Boys
100m
Luke McAlear Heat 1 5th 16.33 2.7
800m
Elliot Frame Final  3rd 2:31.96
Shot Putt
Luke McAlear Final  6th 4.26m
 
U15 Girls
100m
Eve Cameron Heat 2 6th 14.61 1.2
Lorna Ure Heat 3 6th 14.64 -0.1
Sophie O'Mullan Heat 5 4th 13.86 0.5
Sophie O'Mullan Semi 1 8th 13.70 2.1
200m
Iona McDonald Heat 1 2nd 27.50 -1.7
Lorna Ure Heat 2 6th 31.14 -1.8
Rebecca Calder Heat 3 2nd 27.59 -0.5
Eve Cameron Heat 3 6th 30.92 -0.5
Sophie O'Mullan Heat 4 5th 29.07 -0.8
Iona McDonald Semi 2 3rd 27.54 -1.4
Rebecca Calder Semi 2 4th 27.55 -1.4
Rebecca Calder Final  6th 27.77 -1.9
Iona McDonald Final  8th 28.50 -1.9
300m
Iona McDonald Heat 2 1st 43.73
Rebecca Calder Heat 2 3rd 44.29
Iona McDonald Final  2nd 42.78
Rebecca Calder Final  4th 43.08
1500m
Isla Calvert Final  5th 5:00.63
75m Hurdles
Rachel Gibb Heat 2 5th 14.67 -2.1
High Jump
Rachel Gibb Final  4th 1.43m
Shot Putt
Alix Fairley Final  2nd 9.18m
Lorna Ure Final  13th 5.94m
Discus
Alix Fairley Final  1st 23.68m
Hammer
Alix Fairley Final  1st 32.36m
 
U15 Boys
100m
Fraser Morris Heat 2 6th 14.15 -0.3
200m
Fraser Morris Heat 2 5th 29.54 -3.8
300m
Aidan Brady Heat 2 2nd 40.36
Aidan Brady Final  3rd 39.27
800m
Fraser Morris Heat 2 6th 2:26.54
 
U17 Women
100m
Eilidh Brown Heat 1 7th 14.02 -0.2
Chloe McAlear Heat 2 3rd 13.24 1.0
Abby Duncan Heat 2 6th 13.81 1.0
Chloe McAlear Final  7th 13.53 -0.6
300m
Chloe McAlear Final  6th 44.79
1500m
Courtney Moffat Final  9th 5:20.62
80m Hurdles
Tia Henry Heat 1 2nd 12.61 1.9
Tia Henry Final  4th 12.94 1.1
High Jump
Eve Allison Final  2nd 1.53m
Long Jump
Tia Henry Final  5th 4.74m 2.0
Eilidh Brown Final  8th 3.45m 1.6
 
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne Heat 2 2nd 11.78 1.0
Ewan Ballantyne Final  3rd 11.81 -0.2
200m
Ewan Ballantyne Heat 2 1st 24.10 -3.4
Ewan Ballantyne Final  2nd 23.67 -0.8
High Jump
Ewan Ballantyne Final  2nd 1.70m
 
U20 Women
Triple Jump
Hazel Shanley Final  1st 10.85m 0.5
Shot Putt
Zoe Yule Final  2nd 9.25m
Discus
Zoe Yule Final  2nd 34.34m
Hammer
Zoe Yule Final  3rd 39.97m
 
U20 Men
100m
Oliver Wagner Heat 1 3rd 11.59 2.3
200m
Oliver Wagner Heat 2 3rd 23.94 -2.3
Oliver Wagner Final  8th 24.17 -1.5
800m
Alastair White Final  9th 2:12.67
 
Senior Women
Shot Putt
Sharon Grierson Final  3rd 6.05m
Javelin
Sharon Grierson Final  2nd 16.02m
Discus
Sharon Grierson Final  2nd 18.88m
 
Senior Men
400m
Shawn Wright Final  2nd 49.71
1500m
Jake Thomas Final  5th 4:06.68
Ryan White Final  9th 4:50.23
National XC Relays  

27/10/2018

Lasswade Open XC  

04/11/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

East District XC League  

24/11/2018

Indoor League  

01/12/2018

East District XC Champs  

08/12/2018

3000m Indoor Champs  

04/01/2019

More
East District XC League  

20/10/2018

East District XC Relays  

13/10/2018

Linlithgow Road Race  

07/10/2018

Livingston XC Series  

06/10/2018

WL Schools XC  

03/10/2018

Club Championships  

16/09/2018

Central & South League  

09/09/2018

Throws GP  

08/09/2018

More