RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Georgia Stove 2nd 10.57
Aimee Halstead 3rd 10.63
Standing Long Jump
Georgia Stove 1st 1.57m
Aimee Halstead 3rd 1.31m
 
U11 Girls
100m
Rebecca Calder 1st 14.80
Ellissa McQueen 2nd 15.19
Emmie Meechan 3rd 15.91
Jasmin Smith 4th 15.97
Emily Ritchie 5th 16.43
Emma Durkin 6th 17.20
Alix Fairley 7th 17.41
Alice Malcolm-Wilkinson 8th 19.39
200m
Rebecca Calder 1st 31.23
Ellissa McQueen 2nd 33.46
Isla Calvert 3rd 34.57
Jasmin Smith 4th 34.59
Helena Cutajar 5th 35.10
Rachel Gibb 6th 35.38
Iona McDonald 7th 35.68
Alex White 8th 36.13
800m
Isla Calvert 1st 2:55.43
Rachel Gibb 2nd 3:03.86
Iona McDonald 3rd 3:10.34
Emma Durkin 4th 3:25.76
Helena Cutajar 5th 3:34.48
High Jump
Rachel Gibb 1st 1.10m
Long Jump
Rebecca Calder 1st 3.40m
Jasmin Smith 2nd 3.11m
Isla Calvert 3rd 2.79m
Ellissa McQueen 4th 2.76m
Alex White 5th 2.68m
Helena Cutajar 6th 2.58m
Alix Fairley 7th 2.50m
Alice Malcolm-Wilkinson 8th 2.23m
Emily Ritchie 9th 2.11m
Emma Durkin 10th 1.86m
Shot Putt
Alex White 1st 4.54m
Alix Fairley 2nd 4.28m
Emily Ritchie 3rd 3.71m
Alice Malcolm-Wilkinson 4th 3.34m
 
U11 Boys
100m
Fraser Morris 1st 14.91
Jamie Stove 2nd 14.94
Callum Reid 4th 16.05
Arron Black 5th 16.07
Fraser MacNeill 7th 16.92
Jamie Muir 7th 16.92
Ross Elder 9th 17.46
Murray McFadyen 11th 17.97
Samuel Coyne 12th 18.85
Ethan Swinley 13th 19.27
200m
Aidan Brady 1st 29.96
Jamie Stove 3rd 33.19
Alastair Marshall 4th 34.36
Arron Black 5th 34.56
Jamie Muir 6th 36.07
Adam Rayer 8th 37.42
Ross Elder 10th 40.56
Samuel Coyne 12th 41.28
800m
Aidan Brady 1st 2:34.46
Fraser Morris 2nd 2:42.89
Alastair Marshall 3rd 2:56.46
Callum Reid 4th 2:56.97
Adam Rayer 5th 3:07.59
Ethan Swinley 6th 4:05.50
High Jump
Murray McFadyen 2nd 0.90m
Long Jump
Jamie Stove 1st 3.67m
Aidan Brady 2nd 3.54m
Fraser Morris 3rd 3.44m
Callum Reid 4th 3.24m
Jamie Muir 5th 3.22m
Alastair Marshall 7th 3.06m
Fraser MacNeill 8th 2.98m
Arron Black 9th 2.89m
Adam Rayer 11th 2.26m
Ethan Swinley 13th 1.88m
Shot Putt
Samuel Coyne 1st 4.83m
Murray McFadyen 2nd 4.33m
 
U13 Girls
100m
Robyn Fairley 1st 13.86
Chloe McAlear 2nd 14.22
Tia Henry 3rd 15.26
Kirsty McFadyen 4th 15.62
Alexandra Dundas 5th 15.81
Robyn Smith 6th 16.14
Natasha Farrell 7th 16.45
Hannah Anderson 8th 16.49
200m
Robyn Fairley 1st 28.90
Chloe McAlear 2nd 29.54
Sarah Calvert 3rd 31.86
Natasha Farrell 4th 34.47
Hannah Anderson 5th 36.74
800m
Sarah Calvert 1st 2:35.39
Nicole Kinghorn 2nd 2:40.11
Hannah Mairs 3rd 2:44.97
Alexandra Dundas 4th 3:07.32
High Jump
Hannah Mairs 1st 1.15m
Tia Henry 2nd 1.10m
Kirsty McFadyen 3rd 1.05m
Long Jump
Tia Henry 1st 3.71m
Sarah Calvert 2nd 3.39m
Kirsty McFadyen 3rd 3.36m
Hannah Mairs 4th 3.35m
Alexandra Dundas 5th 3.31m
Nicole Kinghorn 6th 3.05m
Robyn Smith 7th 3.01m
Shot Putt
Chloe McAlear 1st 6.49m
Robyn Fairley 2nd 6.47m
Robyn Smith 3rd 3.98m
Javelin
Nicole Kinghorn 1st 10.60m
 
U13 Boys
100m
Ewan Ballantyne 1st 13.51
Harrison Spence 2nd 15.32
Nathan Moffat 3rd 16.24
200m
Ewan Ballantyne 1st 28.71
Nathan Moffat 2nd 35.24
800m
Nathan Campbell 1st 2:42.62
High Jump
Nathan Campbell 1st 1.15m
Long Jump
Ewan Ballantyne 1st 4.25m
Harrison Spence 2nd 3.63m
Nathan Campbell 3rd 3.37m
Nathan Moffat 4th 2.92m
Shot Putt
Harrison Spence 1st 4.80m
 
U15 Girls
100m
Hazel Shanley 1st 13.61
Chloe French 2nd 14.29
Sydney Nicholson 3rd 14.54
Keri Gibson 4th 14.76
Katie Marshall 5th 14.87
Louisa Marshall 7th 15.12
Morna Horn 8th 15.17
200m
Chloe French 1st 30.19
Sydney Nicholson 2nd 31.29
Keri Gibson 3rd 31.95
Morna Horn 5th 33.13
300m
Taygan Henry 1st 45.15
Hazel Shanley 2nd 46.17
Louisa Marshall 3rd 51.66
800m
Katie Marshall 1st 2:51.09
High Jump
Taygan Henry 1st 1.35m
Long Jump
Taygan Henry 1st 4.25m
Keri Gibson 2nd 3.79m
Katie Marshall 3rd 3.44m
Sydney Nicholson 4th 3.38m
Louisa Marshall 5th 3.28m
Shot Putt
Chloe French 1st 5.74m
Morna Horn 2nd 5.06m
Javelin
Hazel Shanley 1st 12.18m
 
U15 Boys
100m
Christopher Fletcher 1st 12.97
Conor Mackenzie 2nd 14.88
200m
Christopher Fletcher 1st 26.90
Aidan McCusker 2nd 30.45
Fraser McLean 3rd 30.71
Oliver Threlfall 4th 30.74
Conor Mackenzie 5th 30.82
400m
Alastair White 1st 67.41
Aidan McCusker 2nd 69.36
Fraser McLean 3rd 70.04
Oliver Threlfall 4th 70.28
High Jump
Alastair White 1st 1.30m
Long Jump
Christopher Fletcher 1st 4.50m
Aidan McCusker 2nd 4.28m
Alastair White 3rd 4.21m
Conor Mackenzie 5th 3.30m
Shot Putt
Fraser McLean 1st 6.17m
Oliver Threlfall 2nd 5.89m
 
U17 Women
100m
Shannon Stevenson 1st 15.39
Audrey Shanks-Rubinos 2nd 15.42
200m
Shannon Stevenson 2nd 34.26
300m
Audrey Shanks-Rubinos 2nd 49.86
Anna McPhillips 3rd 54.89
800m
Audrey Shanks-Rubinos 1st 3:02.08
Long Jump
Anna McPhillips 1st 3.27m
Shannon Stevenson 2nd 3.00m
Shot Putt
Anna McPhillips 2nd 5.51m
Shannon Stevenson 3rd 4.72m
Javelin
Anna McPhillips 2nd 11.47m
 
U17 Men
100m
Calum Gregory 1st 13.01
200m
Andrew Mitchell 1st 25.54
Calum Gregory 2nd 27.01
Calum McLean 3rd 28.76
Ryan White 4th 30.25
400m
Andrew Mitchell 1st 55.82
Calum McLean 2nd 63.33
Ryan White 3rd 67.00
800m
Jake Thomas 1st 2:04.45
Andrew Mitchell 2nd 2:11.18
Calum McLean 6th 2:30.13
Ryan White 7th 2:36.81
High Jump
Calum Gregory 1st 1.35m
Long Jump
Andrew Mitchell 1st 5.27m
Calum McLean 2nd 4.57m
Calum Gregory 3rd 4.56m
Ryan White 4th 3.69m
 
Senior Women
100m
Patty Kosciuk (U20) 1st 14.20
Eileen Hulse (U20) 2nd 14.40
Sharon Grierson 3rd 16.52
200m
Eileen Hulse (U20) 1st 30.27
Patty Kosciuk (U20) 2nd 31.01
Long Jump
Eileen Hulse (U20) 1st 4.36m
Patty Kosciuk (U20) 2nd 3.80m
Sharon Grierson 3rd 2.96m
Shot Putt
Sharon Grierson 1st 5.93m
Javelin
Patty Kosciuk (U20) 1st 20.39m
Eileen Hulse (U20) 2nd 18.32m
Sharon Grierson 3rd 17.22m
 
Senior Men
100m
Shawn Wright (U20) 1st 11.58
Brett McNab (U20) 2nd 12.33
Ruaridh McCusker (U20) 3rd 13.25
Jack McGroarty (U20) 4th 22.17
200m
Shawn Wright (U20) 1st 23.70
Brett McNab (U20) 2nd 25.33
400m
Shawn Wright (U20) 1st 54.44
800m
Ruaridh McCusker (U20) 2nd 2:22.41
Long Jump
Shawn Wright (U20) 1st 5.79m
Javelin
Ruaridh McCusker (U20) 1st 25.70m
Summer Athletics Camp
Livingston Open  

23/05/2018

WL Schools Champs  

24/05/2018

Forth Valley League  

26/05/2018

Youth Development League  

27/05/2018

Central & South League  

27/05/2018

Schools Relay Champs  

01/06/2018

U17/U20 3000m Champs  

01/06/2018

Schools Pentathlon Champs  

02/06/2018

More
Loughborough International  

20/05/2018

Livingston parkrun  

19/05/2018

Edinburgh parkrun  

19/05/2018

Plean parkrun  

19/05/2018

Throws GP  

19/05/2018

District Championships  

12/05/2018

Livingston parkrun  

12/05/2018

Falkirk parkrun  

12/05/2018

More