CLUB NEWS

Forth Valley League Match 3 Highlights

On Saturday, a squad of 44 Livingston athletes were competing at Grangemouth Stadium in the third and final round of the Forth Valley League.

In the team results, the club's "A" team won the Division 2 match to finish 1st overall and gain promotion to Division 1 next season. The "B" team finished 4th in the Division 3 match and were 4th overall.

Well done to all the athletes who competed, and to all the officials, coaches and parents who supported the team over the season.

Thank you to Julia and Marion, who do an amazing job as team managers, for all their work.

Top Finishers (Div 2)

"A" Event Winners
Ella Watson, U13G, 100m, 13.4
Ella Watson, U13G, 200m, 28.7
Isla Calvert, U15G, 1500m, 5:03.4
Alix Fairley, U15G, Discus, 24.65m

"A" Event Runners-up
Lucy Boules, U11G, 100m, 16.1
Mia Sokoluk, U11G, 800m, 2:55.7
■ U13G, 4x100m Relay, 59.9
- Ella Watson
- Sophie Messenger
- Erin Cameron
- Kirsten Morris
Erin Cameron, U13G, Discus, 12.99m
■ U13B, 4x100m Relay, 62.5
- Elliot Frame
- Finlay Porteous
- Calum Anderson
- James Vivian
Isla Calvert, U15G, 300m, 43.2
■ U15G, 4x100m Relay, 55.9
- Emmie Meechan
- Georgia Fraser
- Isla Calvert
- Alix Fairley
Emmie Meechan, U15G, Long Jump, 4.46m
Alastair Marshall, U15B, 1500m, 4:40.2
■ U15B, 4x100m Relay, 54.4
- Tammo Foad
- Alastair Marshall
- Sam Jones
- Fraser Morris

"B" Event Winners
Finlay Stafford, U11B, 100m, 15.6
Shannon Prevost, U15G, 1500m, 6:00.6
Georgia Fraser, U15G, Discus, 17.44m
Daniel Parkinson, U15B, 100m, 13.4
Fraser Morris, U15B, 300m, 43.0
Daniel Parkinson, U15B, Discus, 15.45m

Top Finishers (Div 3)

"A" Event Winners
Lewis MacIver, U15B, 300m, 43.0

"A" Event Runners-up
Maia Campbell, U13G, 100m, 14.9
Ellissa McQueen, U15G, 100m, 14.1
■ U15G, 4x100m Relay, 62.4
- Ellissa McQueen
- Niamh Cairney
- Chloe Anderson
- Zoe Dunn
Kayla Smith, U15G, Discus, 10.22m
Lewis MacIver, U15B, 100m, 13.5
Lewis MacIver, U15B, Long Jump, 4.26m

"B" Event Winners
Rhys Ross, U13B, 100m, 14.4
Rhys Ross, U13B, 200m, 30.7
Kayla Smith, U15G, 100m, 15.0
Chloe Anderson, U15G, Long Jump, 2.70m

Improved Personal Bests

U11 Girls
Lucy Boules, 100m, 16.1
Mia Sokoluk, 800m, 2:55.7
Roxanne Hardie, 800m, 3:12.1

U11 Boys
Lucas Frame, 800m, 3:03.8
Matthew MacIver, 800m, 3:07.0

U13 Girls
Ella Watson, 100m, 13.4
Maia Campbell, 100m, 14.9
Sophie Messenger, 1500m, 6:04.1

U13 Boys
Elliot Frame, 100m, 14.8
James Vivian, 75m Hurdles, 16.7
Daniel Sutherland, Shot Putt, 4.16m

U15 Girls
Georgia Fraser, 100m, 14.0
Sophie Ure, 300m, 51.3
Emmie Meechan, Long Jump, 4.46m
Georgia Fraser, Discus, 17.44m

U15 Boys
Tammo Foad, 100m, 12.7
Daniel Parkinson, 100m, 13.4
Lewis MacIver, 300m, 43.0
Jonathan Marshall, 1500m, 5:17.9
Angus McDonald, 1500m, 5:31.2
Lewis MacIver, Long Jump, 4.26m
Logan Tait, Long Jump, 3.92m
Alastair Marshall, Long Jump, 4.40m

Well done to Maia Campbell (U13G) who was representing the club for the first time.

Thanks also to all the club volunteers who helped at the match including: team managers, Marion Fairley and Julia Morris; officials, Sandra Hardacre, Alistair Dalgleish, Amanda Cameron, Neil Jones, Iain MacIver, Brian Tait, Brent Vivian and Gregg Watson; and club captain, Abby Duncan.

Related Pages: Results - Forth Valley League - Div 2
Results - Forth Valley League - Div 3

Posted on Wednesday 28 June 2017

East District XC League  

25/11/2017

East District XC Champs  

09/12/2017

Indoor League  

06/01/2018

3000m Indoor Champs  

07/01/2018

Inter-District XC  

13/01/2018

National Indoor Open  

13/01/2018

East District XC League  

20/01/2018

Indoor League  

27/01/2018

More
Livingston XC Series  

18/11/2017

National Short Course XC Champs  

11/11/2017

Lasswade Open XC  

05/11/2017

Falkirk parkrun  

04/11/2017

Livingston parkrun  

04/11/2017

Helix junior parkrun  

29/10/2017

Indoor League  

28/10/2017

National XC Relays  

28/10/2017

More