RESULTS

Central & South of Scotland Athletic League - Div 1

U11 Girls
80m
Lucy Boules A 5th 13.06 -1.1
Roxanne Hardie B 7th 14.11 0.6
600m
Lucy Boules A 8th 2:17.63
Roxanne Hardie B 6th 2:18.19
Long Jump
Lucy Boules A 8th 3.02m
Roxanne Hardie B 6th 2.82m
 
U11 Boys
80m
Max Pickard A 6th 13.65 -0.4
Gregor Calvert B 6th 13.85 0.1
600m
Max Pickard A 8th 2:06.87
Gregor Calvert B 5th 2:09.14
Long Jump
Max Pickard A 6th 2.85m
Gregor Calvert B 6th 2.57m
 
U13 Girls
100m
Ella Watson A 2nd 13.86 0.7
Erin Cameron B 2nd 15.23 -0.6
800m
Anna Allison A 8th 2:53.62
Kirsten Morris B 7th 3:18.03
4x100m Relay
Ella Watson 4th 60.48
Erin Cameron
Kirsten Morris
Maia Campbell
Long Jump
Ella Watson A 2nd 4.42m
Maia Campbell B 4th 3.13m
Shot Putt
Erin Cameron A 4th 6.23m
Ella Watson B 2nd 6.09m
Javelin
Anna Allison A 7th 10.30m
Erin Cameron B 6th 8.10m
 
U13 Boys
100m
James Vivian A 7th 15.26 0.2
Dylan Richardson B 7th 16.99 1.3
800m
James Vivian A 6th 2:44.94
Shot Putt
James Vivian A 7th 4.60m
Dylan Richardson B 5th 4.51m
Javelin
Dylan Richardson A 4th 19.19m
 
U15 Girls
100m
Emmie Meechan A 2nd 13.72 -0.9
Georgia Fraser B 5th 14.04 1.3
800m
Charlie Maree Nolan A 5th 2:34.06
Sophie Ure B 6th 2:53.08
4x100m Relay
Emmie Meechan 8th 58.00
Sophie Ure
Shannon Prevost
Georgia Fraser
Long Jump
Emmie Meechan A 7th 3.79m
Georgia Fraser B 7th 3.43m
Shot Putt
Shannon Prevost A 8th 6.01m
Sophie Ure B 7th 5.80m
Discus
Georgia Fraser A 7th 14.25m
Shannon Prevost B 6th 11.93m
 
U15 Boys
100m
Andrew Cowie A 3rd 13.04 2.5
Daniel Parkinson B 3rd 13.35 2.5
400m
Alastair Marshall A 4th 57.05
Fraser Morris B 1st 59.94
800m
Alastair Marshall A 1st 2:10.91
Fraser Morris B 1st 2:20.71
4x100m Relay
Andrew Cowie 5th 56.13
Alastair Marshall
Angus McDonald
Logan Tait
Long Jump
Daniel Parkinson A 4th 4.46m
Andrew Cowie B 2nd 4.38m
Shot Putt
Daniel Parkinson A 2nd 9.37m
Andrew Cowie B 2nd 7.74m
 
U17 Women
100m
Iona McDonald A 1st 13.00 0.8
Abby Duncan B 1st 13.59 1.5
300m
Abby Duncan A 1st 46.27
Katie Craig B 3rd 46.04
800m
Katie Craig A 2nd 2:29.80
Iona McDonald B 1st 2:29.93
Shot Putt
Katie Craig A 7th 4.55m
Javelin
Abby Duncan A 7th 15.34m
Iona McDonald B 3rd 13.61m
 
U17 Men
100m
Fraser Steele A 2nd 11.83 0.8
Richard Arthurs B 4th 12.13 1.4
400m
Aidan Brady A 1st 51.06
Richard Arthurs B 1st 58.05
800m
Aidan Brady A 3rd 2:06.29
Aidan McKeown B 4th 2:30.49
High Jump
Aidan Brady A 4th 1.40m
Richard Arthurs B 1st 1.40m
Long Jump
Aidan McKeown A 7th 4.31m
Fraser Steele B 4th 4.10m
Javelin
Fraser Steele A 2nd 26.97m
Aidan McKeown B 1st 26.93m
 
Senior Women
100m
Sharon Grierson A 5th 17.10 0.6
400m
Nicole Kinghorn (U20) A 5th 66.15
Courtney Moffat (U17) B 2nd 71.13
800m
Courtney Moffat (U17) A 3rd 2:37.84
Nicole Kinghorn (U20) B 2nd 2:38.02
3000m
Courtney Moffat (U17) A 3rd 11:55.17
Nicole Kinghorn (U20) B 1st 12:30.06
4x400m Relay
Courtney Moffat (U17) 2nd 4:35.79
Katie Craig (U17)
Abby Duncan (U17)
Iona McDonald (U17)
4x400m Leg
Courtney Moffat (U17) 70.82
Katie Craig (U17) 69.35
Abby Duncan (U17) 76.03
Iona McDonald (U17) 59.59
Discus
Sharon Grierson A 4th 15.95m
 
Senior Men
100m
Moses Munthali (U20) B 1st 12.82 -1.6
400m
Alastair White (U20) A 4th 57.65
800m
Alastair White (U20) A 6th 2:16.87
4x400m Relay
Aidan Brady (U17) 4th 3:49.91
Alastair White (U20)
Richard Arthurs (U17)
Moses Munthali (U20)
4x400m Leg
Aidan Brady (U17) 52.80
Alastair White (U20) 57.43
Richard Arthurs (U17) 59.35
Moses Munthali (U20) 60.33
High Jump
Ewan Ballantyne (U20) A 2nd 1.70m
Alastair White (U20) B 2nd 1.40m
Shot Putt
Ewan Ballantyne (U20) A 7th 6.56m
Javelin
Stephen Leek A 4th 35.44m
Alastair White (U20) B 4th 17.94m
 
Masters Women
100m
Yvonne Crilly A 1st 15.31 1.7
Karen Grant B 2nd 17.91 1.7
800m
Yvonne Crilly A 2nd 2:38.38
3000m
Yvonne Crilly A 2nd 11:31.97
 
Masters Men
100m
Stephen Leek A 2nd 12.61 -0.7
Indoor League  

06/01/2018

3000m Indoor Champs  

07/01/2018

Grangemouth Indoor Open  

10/01/2018

Inter-District XC  

13/01/2018

National Indoor Open  

13/01/2018

East District XC League  

20/01/2018

Indoor League  

27/01/2018

U17 Indoor Champs  

28/01/2018

More
East District XC Champs  

09/12/2017

Grangemouth Indoor Open  

06/12/2017

Vogrie parkrun  

02/12/2017

Livingston parkrun  

02/12/2017

Edinburgh parkrun  

02/12/2017

East District XC League  

25/11/2017

Falkirk parkrun  

25/11/2017

Livingston parkrun  

25/11/2017

More