RESULTS

Central & South of Scotland Athletic League - Div 1

U11 Girls
150m
Mia Sokoluk A 5th 24.00 3.0
Lucy Boules B 6th 25.13 4.0
600m
Roxanne Hardie A 7th 2:16.21
4x100m Relay
Mia Sokoluk 6th 69.33
Lucy Boules
Roxanne Hardie
Long Jump
Roxanne Hardie A 7th 3.18m
Lucy Boules B 6th 3.01m
 
U11 Boys
150m
Lucas Frame A 8th 25.06 2.2
Taylor Thomson B 8th 26.92 3.1
600m
Max Pickard A 7th 2:08.62
Louie Pinto B 7th 2:26.43
4x100m Relay
Lucas Frame 7th 69.57
Taylor Thomson
Louie Pinto
Ryan Stirling
Long Jump
Ryan Stirling A 6th 3.28m
Lucas Frame B 5th 3.05m
 
U13 Girls
200m
Ella Watson A 1st 28.55 3.6
Erin Cameron B 6th 31.12 0.3
1200m
Anna Allison A 8th 4:51.68
Kirsten Morris B 6th 5:11.55
70m Hurdles
Kirsten Morris A 6th 16.50 2.4
Erin Cameron B 2nd 16.01 2.4
4x100m Relay
Erin Cameron 7th 61.99
Ella Watson
Anna Allison
Kirsten Morris
High Jump
Erin Cameron A 4th 1.25m
Ella Watson B 1st 1.25m
Shot Putt
Ella Watson A 4th 6.13m
Anna Allison B 4th 5.59m
 
U13 Boys
200m
Elliot Frame A 4th 30.11 1.7
Calum Anderson B 7th 34.18 2.7
1500m
Elliot Frame A 3rd 5:05.17
James Vivian B 2nd 5:21.56
75m Hurdles
James Vivian A 6th 16.49 2.1
High Jump
Elliot Frame A 4th 1.20m
Long Jump
James Vivian A 2nd 4.24m
Calum Anderson B 6th 3.00m
 
U15 Girls
200m
Isla Calvert A 2nd 27.22 5.6
Georgia Fraser B 4th 29.11 2.9
1500m
Isla Calvert A 1st 4:44.51
Charlie Maree Nolan B 1st 5:16.26
75m Hurdles
Sophie Ure A 7th 15.14 4.4
4x100m Relay
Isla Calvert 4th 56.83
Georgia Fraser
Kayla Smith
Sophie Ure
High Jump
Kayla Smith A 7th 1.25m
Shot Putt
Alix Fairley A 1st 9.98m
Shannon Prevost B 5th 5.93m
Javelin
Alix Fairley A 5th 16.10m
Sophie Ure B 2nd 13.23m
 
U15 Boys
200m
Tammo Foad A 5th 26.95 2.8
Lewis MacIver B 3rd 27.00 4.4
1500m
Alastair Marshall A 1st 4:34.49
Fraser Morris B 1st 4:49.50
4x100m Relay
Alastair Marshall 3rd 53.68
Fraser Morris
Tammo Foad
Lewis MacIver
High Jump
Lewis MacIver A 7th 1.25m
Long Jump
Fraser Morris A 7th 4.11m
Logan Tait B 7th 3.72m
Javelin
Daniel Parkinson A 2nd 22.18m
Logan Tait B 4th 8.84m
 
U17 Women
200m
Abby Duncan A 4th 27.90 4.0
Eilidh Brown B 3rd 28.82 4.4
1500m
Katie Craig A 1st 5:10.22
Courtney Moffat B 1st 5:21.87
80m Hurdles
Eilidh Brown A 3rd 17.49 2.4
4x100m Relay
Abby Duncan 4th 55.39
Eilidh Brown
Rachel Gibb
Katie Craig
Triple Jump
Abby Duncan A 3rd 9.11m
Eilidh Brown B 2nd 8.29m
Shot Putt
Rachel Gibb A 2nd 8.47m
Abby Duncan B 4th 6.24m
Discus
Rachel Gibb A 7th 10.83m
Katie Craig B 5th 10.00m
 
U17 Men
200m
Aidan Brady A 5th 24.24 2.4
Richard Arthurs B 1st 24.54 1.2
1500m
Ruari Bell A 2nd 4:49.10
Aidan McKeown B 2nd 5:07.10
100m Hurdles
Matthew Boules A 3rd 16.50 1.4
David Threlfall B 1st 21.00 1.4
4x100m Relay
Aidan Brady 1st 48.66
Richard Arthurs
Matthew Boules
David Threlfall
Triple Jump
David Threlfall A 3rd 9.83m
Aidan Brady B 2nd 9.42m
Shot Putt
David Threlfall A 1st 9.44m
Matthew Boules B 1st 9.17m
Javelin
Matthew Boules A 2nd 28.54m
Aidan McKeown B 1st 23.26m
 
Senior Women
200m
Nicole Kinghorn (U20) A 5th 28.72 2.4
Katie Crawford (U17) B 2nd 31.33 2.2
1500m
Nicole Kinghorn (U20) A 2nd 5:28.16
Long Jump
Nicole Kinghorn (U20) A 8th 3.62m
Katie Crawford (U17) B 5th 2.90m
Shot Putt
Katie Crawford (U17) A 8th 5.29m
Nicole Kinghorn (U20) B 5th 5.15m
Javelin
Nicole Kinghorn (U20) A 7th 14.00m
Katie Crawford (U17) B 6th 11.74m
 
Senior Men
200m
Oliver Wagner (U20) A 3rd 23.68
Matthew Power (U20) B 3rd 25.34 2.6
1500m
Jake Thomas A 1st 4:23.13
Alastair White (U20) B 1st 4:47.08
4x100m Relay
Jake Thomas 3rd 49.77
Alastair White (U20)
Matthew Power (U20)
Ewan Ballantyne (U20)
High Jump
Ewan Ballantyne (U20) A 3rd 1.70m
Alastair White (U20) B 2nd 1.40m
Long Jump
Ewan Ballantyne (U20) A 1st 5.48m
Alastair White (U20) B 3rd 4.76m
Javelin
Jake Thomas A 5th 31.60m
Matthew Cutajar (U20) B 5th 22.17m
Discus
Matthew Cutajar (U20) A 8th 15.11m
Alastair White (U20) B 4th 13.85m
Livingston XC Series  

07/10/2017

Linlithgow Road Race  

08/10/2017

East District XC Relays  

14/10/2017

SU Freshers Indoor  

18/10/2017

East District XC League  

21/10/2017

National XC Relays  

28/10/2017

Lasswade Open XC  

05/11/2017

National Short Course XC Champs  

11/11/2017

More
Club Championships  

16/09/2017

Livingston parkrun  

16/09/2017

Penrose parkrun  

16/09/2017

Helix junior parkrun  

10/09/2017

Throws GP  

09/09/2017

Stornoway Invitational  

09/09/2017

Livingston parkrun  

09/09/2017

Falkirk parkrun  

09/09/2017

More