RESULTS

Scottish East District Championships

U13 Girls
100m
Erin Cameron Heat 1 5th 14.89 -0.6
Ella Watson Heat 2 1st 13.93 0.0
Kirsten Morris Heat 3 6th 16.30 -0.3
Bronti Jenkins Heat 4 5th 15.21 -0.8
Ella Watson Semi 2 1st 13.89 -2.0
Erin Cameron Semi 2 8th 15.23 -2.0
Ella Watson Final  1st 13.45 2.6
200m
Erin Cameron Heat 2 4th 30.96 -2.4
Bronti Jenkins Heat 2 5th 31.56 -2.4
Ella Watson Heat 3 1st 28.31 -1.1
Kirsten Morris Heat 3 6th 33.33 -1.1
Ella Watson Final  1st 28.67 -1.7
Long Jump
Ella Watson Final  3rd 4.34m 1.1
Javelin
Bronti Jenkins Final  4th 10.03m
Discus
Erin Cameron Final  2nd 15.37m
 
U13 Boys
100m
Calum Anderson Heat 2 5th 15.93 -0.2
800m
James Vivian Final  10th 2:42.52
1500m
Elliot Frame Final  2nd 4:53.65
Long Jump
James Vivian Final  5th 4.24m 1.1
 
U15 Girls
100m
Georgia Fraser Heat 1 4th 14.13 -0.9
Sophie Ure Heat 2 8th 15.19 -0.9
200m
Sophie Ure Heat 2 6th 31.26 -0.9
Georgia Fraser Heat 3 4th 29.60 -1.5
300m
Isla Calvert Heat 2 1st 42.93
Isla Calvert Final  1st 42.76
1500m
Isla Calvert Final  1st 4:43.92
Charlie Maree Nolan Final  9th 5:14.80
Shot Putt
Alix Fairley Final  1st 9.92m
Javelin
Sophie Ure Final  7th 14.12m
Discus
Alix Fairley Final  2nd 26.27m
Hammer
Alix Fairley Final  1st 36.28m
 
U15 Boys
100m
Andrew Cowie Heat 2 1st 12.63 -0.3
Andrew Cowie Final  3rd 12.52 -1.3
200m
Andrew Cowie Final  2nd 25.22 -1.2
300m
Fraser Morris Heat 1 3rd 45.05
Alastair Marshall Heat 2 4th 41.74
Alastair Marshall Final  5th 42.05
Fraser Morris Final  7th 46.21
800m
Angus McDonald Heat 1 7th 2:37.72
Fraser Morris Heat 2 3rd 2:15.93
Fraser Morris Final  6th 2:22.86
1500m
Alastair Marshall Final  3rd 4:30.58
Long Jump
Andrew Cowie Final  5th 4.35m 0.7
 
U17 Women
100m
Abby Duncan Final  5th 13.63 -1.9
200m
Eilidh Brown Final  7th 29.13 -1.0
300m
Iona McDonald Final  4th 41.74
800m
Sarah Calvert Final  1st 2:16.27
Katie Craig Final  8th 2:27.69
1500m
Sarah Calvert Final  1st 4:43.88
80m Hurdles
Eve Allison Heat 1 3rd 13.31 -2.1
Tia Henry Heat 2 3rd 12.79 -1.2
Tia Henry Final  5th 12.92 0.1
Eve Allison Final  7th 13.13 0.1
High Jump
Eve Allison Final  2nd 1.52m
Tia Henry Final  3rd 1.47m
Shot Putt
Tia Henry Final  3rd 9.50m
 
U17 Men
100m
Fraser Steele Heat 2 3rd 11.95 -0.5
200m
Richard Arthurs Heat 1 6th 24.98 -2.0
400m
Aidan Brady Final  5th 53.24
High Jump
Matthew Boules Final  2nd 1.66m
Long Jump
Matthew Boules Final  4th 5.09m 2.3
 
U20 Women
Long Jump
Taygan Henry Final  2nd 4.97m 2.7
Triple Jump
Hazel Shanley Final  1st 11.60m 0.9
Javelin
Taygan Henry Final  1st 22.51m
Discus
Zoe Yule Final  1st 33.11m
Hammer
Zoe Yule Final  3rd 40.00m
 
U20 Men
100m
Oliver Wagner Heat 1 4th 11.78 -1.2
Oliver Wagner Final  5th 11.73 -0.7
 
Senior Women
Shot Putt
Sharon Grierson Final  1st 6.49m
Discus
Sharon Grierson Final  1st 18.76m
 
Senior Men
Long Jump
Stephen Leek Final  4th 5.94m 1.8
Javelin
Stephen Leek Final  2nd 38.77m
Livingston Open Meeting
WL Schools Champs  

25/05/2017

Youth Development League  

28/05/2017

Central & South League  

28/05/2017

Schools Relay Champs  

02/06/2017

Schools Pentathlon Champs  

03/06/2017

Grangemouth Open Graded  

07/06/2017

Schools T&F Championships  

09/06/2017

Schools T&F Championships  

10/06/2017

More
Livingston Open  

24/05/2017

Throws GP  

20/05/2017

Forth Valley League  

20/05/2017

Forth Valley League  

20/05/2017

District Championships  

12/05/2017

Scottish Athletics League  

06/05/2017

Livingston parkrun  

06/05/2017

British Athletic League  

06/05/2017

More