RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Boys
600m
Gregor Calvert 1st 2:13.92
 
U11 Girls
80m
Kirsten Morris 1st 13.16 1.5
Mia Sokoluk 2nd 13.32 1.5
Lucy Boules 3rd 13.57 1.5
Erin Duncan 4th 13.73 1.5
Roxanne Hardie 5th 15.05 1.5
150m
Kirsten Morris 1st 25.17 2.5
Mia Sokoluk 2nd 25.63 2.5
600m
Lucy Boules 1st 2:19.89
Long Jump
Lucy Boules 1st 3.01m 2.0
Mia Sokoluk 2nd 2.90m 3.1
Roxanne Hardie 3rd 2.45m 1.6
Shot Putt
Kirsten Morris 1st 3.73m
Roxanne Hardie 2nd 3.07m
 
U11 Boys
80m
Joshua Slater 1st 12.68 3.9
Jermaine Okocha 2nd 12.69 3.9
Sterling Coghill 3rd 14.15 3.9
150m
Joshua Slater 1st 24.76 2.5
600m
Sterling Coghill 1st 2:18.72
Long Jump
Jermaine Okocha 1st 3.36m 2.2
Joshua Slater 2nd 3.22m 2.4
 
U13 Girls
100m
Ella Watson 1st 14.20 1.1
Sophie Ure 2nd 15.10 1.1
Sophie Messenger 3rd 15.41 1.1
Emma Bell 4th 16.29 1.1
Anna Allison 5th 16.72 1.6
Caitlyn Fleming 6th 17.44 1.6
Chloe McLean 7th 19.27 1.6
200m
Ella Watson 1st 30.90 2.5
Erin Cameron 2nd 30.92 2.5
Chloe McLean 3rd 40.50 2.5
800m
Charlie Maree Nolan 1st 2:43.56
70m Hurdles
Sophie Ure 1st 14.18 3.3
Eve Neally 2nd 14.97 3.3
High Jump
Eve Neally 1st 1.25m
Sophie Messenger 2nd 1.20m
Long Jump
Erin Cameron 1st 4.02m 1.4
Ella Watson 2nd 3.78m 3.4
Anna Allison 3rd 3.05m 2.3
Chloe McLean 4th 1.70m 3.2
Shot Putt
Eve Neally 1st 5.70m
Erin Cameron 2nd 5.64m
Charlie Maree Nolan 3rd 4.45m
Javelin
Sophie Ure 1st 15.25m
Sophie Messenger 2nd 11.57m
Emma Bell 3rd 10.61m
Discus
Charlie Maree Nolan 1st 10.16m
 
U13 Boys
100m
Geosyl Okocha 1st 14.36 2.6
Finlay Porteous 2nd 14.44 2.6
Logan Tait 3rd 14.62 2.6
Angus McDonald 4th 15.12 2.6
Jude Robertson 5th 18.16 2.6
200m
Geosyl Okocha 1st 30.70 3.0
Finlay Porteous 2nd 31.19 3.0
Logan Tait 3rd 31.47 3.0
Elliot Frame 4th 32.05 3.0
Murdo MacSwan 5th 36.50 3.0
800m
James Vivian 1st 2:44.95
Luke McAlear 2nd 2:51.78
Murdo MacSwan 3rd 3:31.93
1500m
Elliot Frame 1st 5:12.49
James Vivian 2nd 5:14.64
Long Jump
Geosyl Okocha 1st 4.07m 2.5
James Vivian 2nd 4.02m 1.8
Logan Tait 3rd 3.65m 2.3
Luke McAlear 4th 3.50m 2.2
Elliot Frame 5th 3.32m 0.9
Angus McDonald 6th 3.22m 3.7
Murdo MacSwan 7th 3.10m 1.4
Jude Robertson 8th 2.38m 2.6
Shot Putt
Robin Threlfall 1st 5.49m
Angus McDonald 2nd 4.76m
Jude Robertson 3rd 4.63m
Finlay Porteous 4th 4.46m
Javelin
Luke McAlear 1st 14.22m
Robin Threlfall 2nd 12.32m
 
U15 Girls
100m
Sophie O'Mullan 1st 13.63 1.8
Emmie Meechan 2nd 13.78 1.8
Emily Foster 3rd 14.19 1.8
Alix Fairley 4th 14.34 0.8
Eve Cameron 5th 14.38 1.8
Lorna Ure 6th 14.58 1.8
Megan Stevenson 7th 14.78 0.8
Lauren Park 8th 15.96 0.8
200m
Iona McDonald 1st 27.88 2.3
Sophie O'Mullan 2nd 28.82 2.3
Emmie Meechan 3rd 29.16 2.3
Eve Cameron 4th 30.19 2.3
Megan Stevenson 5th 30.31 1.5
Elise Petrie 6th 31.09 1.5
Alex White 7th 33.71 1.5
300m
Rebecca Calder 1st 42.93
Iona McDonald 2nd 43.59
Lorna Ure 3rd 50.49
800m
Isla Calvert 1st 2:28.18
Elise Petrie 2nd 2:46.26
Alex White 3rd 3:24.62
1500m
Isla Calvert 1st 4:58.39
Katie Craig 2nd 5:20.45
75m Hurdles
Rachel Gibb 1st 12.85 2.7
Emily Foster 2nd 14.93 2.7
High Jump
Rachel Gibb 1st 1.40m
Sophie O'Mullan 2nd 1.15m
Long Jump
Rebecca Calder 1st 4.84m 3.4
Emily Foster 2nd 4.17m 0.0
Emmie Meechan 3rd 4.09m 2.3
Isla Calvert 4th 3.85m 3.0
Beth Jessiman 5th 3.29m 4.0
Eve Cameron 6th 3.28m 2.3
Millie Coupar 7th 2.69m 1.3
Triple Jump
Rebecca Calder 1st 9.40m 1.6
Shot Putt
Alix Fairley 1st 9.83m
Rachel Gibb 2nd 8.31m
Lorna Ure 3rd 6.10m
Alex White 4th 6.06m
Lauren Park 5th 5.36m
Javelin
Iona McDonald 1st 12.91m
Beth Jessiman 2nd 10.90m
Millie Coupar 3rd 8.73m
Discus
Alix Fairley 1st 26.64m
Georgia Fraser 2nd 13.36m
Katie Craig 3rd 12.03m
 
U15 Boys
100m
Matthew Boules 1st 12.50 2.5
Andrew Cowie 2nd 12.94 2.5
Ryan Carroll 3rd 13.39 2.5
Tammo Foad 4th 13.60 2.5
200m
Richard Arthurs 1st 26.26 2.4
Andrew Cowie 2nd 26.97 2.4
Ryan Carroll 3rd 27.69 2.4
Fraser Morris 4th 27.75 2.4
Tammo Foad 5th 29.16 2.4
300m
Aidan Brady 1st 39.60
Richard Arthurs 2nd 41.46
Aidan McKeown 3rd 46.26
800m
Aidan Brady 1st 2:25.96
Alastair Marshall 2nd 2:32.28
Fraser Morris 3rd 2:34.17
Daniel Parkinson 4th 2:41.87
1500m
Alastair Marshall 1st 5:06.36
80m Hurdles
Matthew Boules 1st 14.86 1.9
High Jump
Matthew Boules 1st 1.60m
Aidan Brady 2nd 1.50m
Richard Arthurs 3rd 1.35m
Long Jump
Aidan McKeown 1st 4.38m 2.6
Andrew Cowie 2nd 4.01m 0.7
Fraser Morris 3rd 3.81m 3.1
Alastair Marshall 4th 3.76m 0.5
Tammo Foad 5th 2.96m 2.0
Shot Putt
Daniel Parkinson 1st 6.61m
Javelin
Aidan McKeown 1st 20.80m
Daniel Parkinson 2nd 15.30m
Ryan Carroll 3rd 15.18m
Thomas McDonagh 4th 10.95m
Discus
Thomas McDonagh 1st 12.01m
 
U17 Women
100m
Chloe McAlear 1st 13.36 2.8
Abby Duncan 2nd 13.60 2.8
Eilidh Brown 3rd 13.64 2.8
Nicole Kinghorn 4th 13.81 2.8
Taylor-Marie Leek 5th 14.59 2.8
200m
Tia Henry 1st 27.78 1.0
Abby Duncan 2nd 28.61 1.0
Eilidh Brown 3rd 28.75 1.0
Nicole Kinghorn 4th 28.78 1.0
Katie Crawford 5th 32.54 1.0
300m
Chloe McAlear 1st 45.44
Nicole Kinghorn 2nd 48.24
Courtney Moffat 3rd 50.86
800m
Courtney Moffat 1st 2:43.80
Eilidh Brown 2nd 2:46.04
Taylor-Marie Leek 3rd 2:51.71
1500m
Courtney Moffat 1st 5:38.04
Hannah Mairs 2nd 5:51.53
80m Hurdles
Tia Henry 1st 12.74 1.2
Eve Allison 2nd 13.51 1.2
High Jump
Eve Allison 1st 1.45m
Tia Henry 2nd 1.45m
Long Jump
Nicole Kinghorn 1st 3.79m 2.3
Taylor-Marie Leek 2nd 3.79m 2.4
Courtney Moffat 3rd 3.07m 1.9
Katie Crawford 4th 2.96m 0.9
Triple Jump
Eve Allison 1st 9.24m 1.5
Abby Duncan 2nd 8.93m 6.9
Eilidh Brown 3rd 8.30m 2.2
Taylor-Marie Leek 4th 7.75m 1.9
Shot Putt
Chloe McAlear 1st 8.32m
Hannah Mairs 2nd 5.94m
Javelin
Abby Duncan 1st 16.27m
Eve Allison 2nd 14.42m
Hannah Mairs 3rd 10.70m
Discus
Chloe McAlear 1st 18.58m
Hannah Mairs 2nd 13.05m
 
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne 1st 11.90 -1.2
Harrison Spence 2nd 12.23 -1.2
Fraser Steele 3rd 12.23 -1.2
David Threlfall 4th 12.44 1.5
Joseph Kelly 5th 12.55 -1.2
Michael Wards 6th 12.99 1.5
200m
Ewan Ballantyne 1st 24.22 3.1
Lewis O'Connor 2nd 25.45 3.1
Rhys Findlay 3rd 25.92 3.1
Adam Oumeziane 4th 29.43 3.1
400m
Rhys Findlay 1st 58.89
Nathan Campbell 2nd 60.40
800m
Adam Oumeziane 1st 2:38.76
1500m
Nathan Campbell 1st 5:04.92
High Jump
Ewan Ballantyne 1st 1.75m
David Threlfall 2nd 1.60m
Long Jump
Ewan Ballantyne 1st 5.80m 0.7
David Threlfall 2nd 5.43m 1.7
Harrison Spence 3rd 5.32m 0.9
Fraser Steele 4th 4.92m 2.7
Lewis O'Connor 5th 4.71m 2.3
Michael Wards 6th 4.50m 2.0
Adam Oumeziane 7th 3.27m 0.6
Nathan Campbell 8th 2.95m 1.2
Shot Putt
David Threlfall 1st 8.43m
Fraser Steele 2nd 8.07m
Rhys Findlay 3rd 6.92m
Adam Oumeziane 4th 4.87m
 
Senior Women
400m
Zoe Yule (U20) 1st 75.09
Triple Jump
Hazel Shanley (U20) 1st 10.84m 2.4
Shot Putt
Zoe Yule (U20) 1st 8.77m
Eileen Hulse 2nd 5.97m
Javelin
Zoe Yule (U20) 1st 27.54m
Eileen Hulse 2nd 17.48m
Discus
Zoe Yule (U20) 1st 31.06m
Eileen Hulse 2nd 18.22m
 
Senior Men
100m
Stephen Leek 1st 12.56 1.5
Gary Leek 2nd 12.70 1.5
200m
Shawn Wright 1st 24.03 4.5
Gary Leek 2nd 26.42 4.5
Matthew Cutajar (U20) 3rd 29.16 4.5
400m
Shawn Wright 1st 51.54
Jake Thomas 2nd 54.62
800m
Jake Thomas 1st 1:59.83
Shawn Wright 2nd 2:03.49
Alastair White (U20) 3rd 2:19.96
Ryan White 4th 2:38.97
1500m
Jake Thomas 1st 4:15.06
Alastair White (U20) 2nd 4:51.66
Ryan White 3rd 5:35.87
High Jump
Alastair White (U20) 1st 1.55m
Long Jump
Stephen Leek 1st 5.65m 0.8
Shawn Wright 2nd 5.31m 1.8
Ryan White 3rd 4.01m 1.7
Triple Jump
Stephen Leek 1st 11.21m 3.8
Alastair White (U20) 2nd 10.76m 1.2
Shot Putt
Gary Leek 1st 8.43m
Matthew Cutajar (U20) 2nd 6.71m
Javelin
Stephen Leek 1st 35.96m
Jake Thomas 2nd 29.68m
Matthew Cutajar (U20) 3rd 23.20m
Ryan White 4th 8.16m
Indoor League  

06/01/2018

3000m Indoor Champs  

07/01/2018

Grangemouth Indoor Open  

10/01/2018

Inter-District XC  

13/01/2018

National Indoor Open  

13/01/2018

East District XC League  

20/01/2018

Indoor League  

27/01/2018

U17 Indoor Champs  

28/01/2018

More
East District XC Champs  

09/12/2017

Grangemouth Indoor Open  

06/12/2017

Vogrie parkrun  

02/12/2017

Livingston parkrun  

02/12/2017

Edinburgh parkrun  

02/12/2017

East District XC League  

25/11/2017

Falkirk parkrun  

25/11/2017

Livingston parkrun  

25/11/2017

More