RESULTS

Livingston Open Meeting

U11 Girls
80m
Kirsten Morris Heat 1 7th 13.91 -0.9
600m
Kirsten Morris Heat 1 6th 2:29.78
 
U11 Boys
80m
Jermaine Okocha Heat 2 3rd 13.56 -0.8
Sterling Coghill Heat 2 4th 15.00 -0.8
Long Jump
Jermaine Okocha 16th 2.73m
Callen Weir 17th 2.66m
Sterling Coghill 19th 2.55m
Shot Putt
Callen Weir 8th 5.04m
 
U13 Girls
100m
Erin Cameron Heat 12 6th 16.25 -1.4
Caitlyn Fleming Heat 12 7th 18.21 -1.4
Eve Neally Heat 13 3rd 15.98 -1.0
Unnam Chaudry Heat 13 6th 16.77 -1.0
Sophie Messenger Heat 14 2nd 15.77 -1.1
Ella Watson Heat 15 1st 15.30 -1.1
Hannah Anderson Heat 15 2nd 15.96 -1.1
Emma Bell Heat 15 3rd 16.98 -1.1
Sophie Ure Heat 9 4th 14.95 -1.0
Georgia Stove Heat 9 6th 15.25 -1.0
800m
Sophie Ure Heat 1 6th 2:59.59
Ella Watson Heat 1 11th 3:27.24
Niamh Cairney Heat 1 12th 3:31.02
Charlie Maree Nolan Heat 2 5th 2:45.28
High Jump
Georgia Stove Pool 2 4th 1.20m
Unnam Chaudry Pool 2 9th 1.05m
Long Jump
Aimee Halstead 2nd 3.62m
Erin Cameron 4th 3.48m
Sophie Messenger 7th 3.25m
Emma Bell 13th 2.79m
Shot Putt
Charlie Maree Nolan 9th 4.87m
Eve Neally 10th 4.81m
 
U13 Boys
100m
Alister Brown Heat 12 1st 14.57 -1.4
Angus McDonald Heat 13 4th 16.01 -1.0
Finlay Porteous Heat 14 4th 15.83 -1.1
James Vivian Heat 14 5th 16.14 -1.1
Luke McAlear Heat 14 6th 16.55 -1.1
Euan MacIver Heat 15 5th 17.18 -1.1
Murdo MacSwan Heat 15 6th 17.69 -1.1
Robin Threlfall Heat 15 7th 18.01 -1.1
Geosyl Okocha Heat 9 7th 15.34 -1.0
800m
Alister Brown Heat 3 5th 2:35.47
Elliot Frame Heat 3 7th 2:36.57
Long Jump
Geosyl Okocha 1st 3.90m
James Vivian 4th 3.63m
Elliot Frame 7th 3.25m
Euan MacIver 10th 3.17m
Calum McElwee 14th 2.93m
Angus McDonald 15th 2.76m
Finlay Porteous 18th 2.57m
Murdo MacSwan 20th 2.14m
Shot Putt
Luke McAlear 12th 4.49m
Calum McElwee 13th 4.44m
Javelin
Robin Threlfall 17th 10.62m
 
U15 Girls
100m
Lorna Ure Heat 10 1st 15.02 -0.7
Megan Stevenson Heat 10 4th 15.48 -0.7
Georgia Fraser Heat 10 6th 16.03 -0.7
Emily Foster Heat 11 3rd 14.85 -0.9
Isla Calvert Heat 12 2nd 14.85 -1.4
Katie Craig Heat 13 2nd 15.11 -1.0
Iona McDonald Heat 4 3rd 13.63 -1.2
Emmie Meechan Heat 5 4th 14.19 -0.8
Sophie O'Mullan Heat 6 2nd 14.16 -1.2
300m
Iona McDonald Heat 1 5th 43.12
Rebecca Calder Heat 1 6th 43.37
Alex White Heat 5 2nd 52.89
800m
Alex White Heat 1 10th 3:07.48
Isla Calvert Heat 4 6th 2:27.66
High Jump
Rachel Gibb Pool 1 7th 1.35m
Sophie O'Mullan Pool 2 2nd 1.25m
Long Jump
Rebecca Calder 2nd 4.56m
Rachel Gibb 7th 4.04m
Emmie Meechan 8th 3.95m
Lorna Ure 9th 3.87m
Shot Putt
Alix Fairley 1st 9.87m
Georgia Fraser 5th 4.88m
Javelin
Alix Fairley 10th 15.17m
Katie Craig 18th 10.03m
 
U15 Boys
100m
Ryan Carroll Heat 11 2nd 14.46 -0.9
Scott Kidd Heat 11 6th 17.01 -0.9
Matthew Gornall Heat 11 7th 17.78 -0.9
Richard Arthurs Heat 5 3rd 14.13 -0.8
Andrew Cowie Heat 9 1st 13.97 -1.0
300m
Aidan Brady Heat 1 1st 40.11
Fraser Morris Heat 2 5th 44.78
Matthew Gornall Heat 5 4th 60.07
800m
Daniel Parkinson Heat 1 2nd 2:53.10
Alastair Marshall Heat 2 4th 2:45.23
Fraser Morris Heat 3 1st 2:27.70
Long Jump
Aidan Brady 5th 4.07m
Sam Jones 5th 3.46m
Aidan McKeown 11th 3.69m
Alastair Marshall 17th 3.41m
Andrew Cowie 19th 3.37m
Javelin
Daniel Parkinson 7th 18.15m
Scott Kidd 19th 9.64m
 
U17 Women
100m
Eilidh Brown Heat 6 3rd 14.33 -1.2
Taylor-Marie Leek Heat 7 6th 15.07 -0.8
Eve Allison Heat 8 1st 14.59 -1.2
300m
Abby Duncan Heat 3 3rd 45.88
Courtney Moffat Heat 4 1st 48.86
800m
Taylor-Marie Leek Heat 2 2nd 2:43.38
Eilidh Brown Heat 2 12th 2:51.61
Courtney Moffat Heat 3 4th 2:35.19
Nicole Kinghorn Heat 3 12th 2:43.17
High Jump
Eve Allison Pool 1 4th 1.45m
Javelin
Abby Duncan 11th 12.51m
 
U17 Men
100m
Ewan Ballantyne Heat 1 5th 12.08 -0.8
Kieran Swanson Heat 2 1st 12.16 -0.5
Harrison Spence Heat 2 2nd 12.39 -0.5
Joseph Kelly Heat 2 3rd 12.56 -0.5
Fraser Steele Heat 3 1st 12.56 -0.5
400m
Rhys Findlay Heat 3 2nd 60.09
800m
Adam Oumeziane Heat 3 11th 2:41.74
Rhys Findlay Heat 4 8th 2:30.42
Nathan Campbell Heat 5 3rd 2:13.45
High Jump
David Threlfall Pool 1 2nd 1.50m
Javelin
David Threlfall 10th 18.16m
 
U20 Women
100m
Chloe Milne Heat 10 3rd 15.39 -0.7
Triple Jump
Hazel Shanley 1st 10.41m
Shot Putt
Zoe Yule 4th 9.04m
Chloe Milne 8th 6.95m
Javelin
Zoe Yule 6th 24.98m
 
U20 Men
100m
Alastair White Heat 3 6th 13.54 -0.5
400m
Matthew Cutajar Heat 3 5th 69.91
800m
Nicholas Wardlaw Heat 3 2nd 2:27.72
Stuart Garvin Heat 5 8th 2:19.04
Alastair White Heat 6 12th 2:09.04
Shot Putt
Grant Kirkwood 2nd 9.23m
Javelin
Matthew Cutajar 9th 19.82m
 
Senior Women
Shot Putt
Sharon Grierson 9th 5.30m
Javelin
Sharon Grierson 12th 10.96m
 
Senior Men
800m
Andrew Mitchell Heat 6 4th 2:01.58
Shot Putt
John McOmish 6th 8.13m
Javelin
John McOmish 8th 22.74m
 
Masters Men
100m
Stephen Leek Heat 2 4th 12.76 -0.5
Gary Leek Heat 2 6th 13.22 -0.5
David Gornall Heat 5 5th 14.46 -0.8
Shot Putt
David Gornall 3rd 9.20m
Javelin
Stephen Leek 2nd 34.94m
Run, Jump & Throw Club
Forth Valley League  

28/04/2018

Youth Development League  

29/04/2018

Grangemouth Open Graded  

02/05/2018

BUCS Championships  

05/05/2018

Scottish Athletics League  

05/05/2018

Scottish Women's League  

06/05/2018

BUCS Championships  

06/05/2018

BUCS Championships  

07/05/2018

More
Helix junior parkrun  

22/04/2018

London Mini Marathon  

22/04/2018

London Marathon  

22/04/2018

Livingston parkrun  

21/04/2018

St Andrews parkrun  

21/04/2018

Primary Schools XC  

21/04/2018

10,000m Champs  

20/04/2018

Livingston Open  

18/04/2018

More