RESULTS

Livingston & Falkirk Club Championships

U9 Girls
60m
Kirsten Morris 1st 10.94
Lucy Boules 2nd 11.01
600m
Kirsten Morris 1st 2:27.07
Shot Putt
Kirsten Morris 1st 3.53m
 
U9 Boys
60m
Jermaine Okocha 3rd 11.45
Standing Long Jump
Jermaine Okocha 1st 1.67m
 
U11 Girls
100m
Georgia Stove 2nd 15.97 -1.7
Abby Lithgow 4th 16.35 -1.7
Sophie Ure 5th 16.36 -0.5
Charlie Maree Nolan 6th 16.44 -1.7
Ailish King 7th 16.63 -0.5
Holly Dry 8th 16.68 -1.7
Unnam Chaudry 9th 17.00 -1.7
Erin Cameron 10th 17.29 -0.5
Chloe McLean 12th 20.77 -0.5
200m
Aimee Halstead 4th 34.55 -1.4
Georgia Stove 5th 34.66 -0.6
Abby Lithgow 6th 34.82 -0.6
Eve Neally 8th 35.46 0.3
Ailish King 9th 35.95 -1.4
Holly Dry 11th 36.18 -1.4
Unnam Chaudry 12th 36.42 -1.4
Erin Cameron 13th 36.81 0.3
Chloe McLean 16th 46.61 0.3
800m
Charlie Maree Nolan 2nd 2:54.36
Sophie Ure 5th 3:08.02
High Jump
Holly Dry 1st 1.05m
Unnam Chaudry 2nd 1.00m
Long Jump
Charlie Maree Nolan 2nd 3.29m
Georgia Stove 3rd 3.04m
Eve Neally 4th 3.00m
Sophie Ure 6th 2.83m
Ailish King 8th 2.71m
Ellie Curnyn 11th 2.58m
Erin Cameron 12th 2.57m
Chloe McLean 14th 1.39m
Shot Putt
Eve Neally 3rd 3.37m
 
U11 Boys
100m
Geosyl Okocha 1st 15.05 0.3
Nathan Anderson 5th 17.13 0.3
Harry McCormack 6th 17.38 0.3
Harrison Sloan 7th 18.02 -0.5
Calum McElwee 8th 18.10 0.3
200m
Geosyl Okocha 1st 31.15 -0.8
James Vivian 3rd 35.39 0.4
Joseph Fanning 5th 36.65 0.4
Nathan Anderson 6th 36.93 -0.8
Harry McCormack 7th 37.75 -0.8
Robin Threlfall 8th 38.60 0.4
Harrison Sloan 9th 38.65 0.4
800m
James Vivian 4th 3:08.73
Robin Threlfall 5th 3:44.11
High Jump
Joseph Fanning 1st 1.10m
Robin Threlfall 2nd 1.05m
Long Jump
Geosyl Okocha 1st 3.31m
Nathan Anderson 3rd 2.84m
James Vivian 4th 2.82m
Harry McCormack 5th 2.68m
Calum McElwee 8th 2.45m
Harrison Sloan 9th 1.96m
Shot Putt
Joseph Fanning 1st 4.30m
Calum McElwee 2nd 3.77m
 
U13 Girls
100m
Rebecca Calder 1st 14.44 -1.3
Sophie Duck 3rd 14.64 -1.3
Sophie O'Mullan 4th 14.77 -1.3
Alix Fairley 5th 15.10 -1.3
Emmie Meechan 6th 15.26 -0.3
Ellissa McQueen 7th 15.30 -1.3
Rebecca Smith 8th 15.40 -0.3
Alex White 16th 16.44 -0.6
Lauren Park 20th 17.02 0.9
Anna Scott 22nd 17.71 -0.6
200m
Rebecca Calder 1st 29.50 -1.1
Sophie O'Mullan 2nd 30.52 -1.1
Iona McDonald 3rd 30.74 -1.1
Isla Calvert 5th 32.11 -1.1
Rebecca Smith 6th 32.48 -1.1
Katie Craig 9th 33.28 -0.9
800m
Iona McDonald 2nd 2:43.93
Katie Craig 4th 2:53.49
Abby Leighton 6th 3:29.39
1500m
Isla Calvert 1st 5:14.08
Ruby Box 3rd 6:15.00
70m Hurdles
Rachel Gibb 1st 13.26 -0.6
Emmie Meechan 2nd 14.44 -0.6
High Jump
Rachel Gibb 1st 1.20m
Sophie O'Mullan 3rd 1.10m
Ruby Box 4th 1.05m
Long Jump
Rebecca Calder 1st 4.22m
Sophie Duck 2nd 4.01m
Emmie Meechan 3rd 3.66m
Iona McDonald 5th 3.52m
Isla Calvert 6th 3.51m
Ruby Box 13th 3.00m
Rebecca Smith 16th 2.70m
Abby Leighton 18th 2.63m
Lauren Park 22nd 2.35m
Shot Putt
Rachel Gibb 1st 6.65m
Alix Fairley 2nd 5.83m
Alex White 3rd 5.64m
Anna Scott 5th 3.57m
Javelin
Sophie Duck 1st 15.05m
Alix Fairley 3rd 10.46m
Alex White 4th 10.17m
Katie Craig 6th 8.29m
Anna Scott 7th 7.71m
Lauren Park 8th 6.93m
 
U13 Boys
100m
Jamie Stove 4th 14.49 -1.3
Fraser Morris 5th 14.51 -1.3
Andrew Cowie 8th 15.32 -1.3
Daniel O'Connor 10th 16.12 -1.3
200m
Aidan Brady 2nd 28.08 -0.8
Arron Black 11th 32.42 -1.7
Daniel Parkinson 14th 34.77 -1.1
800m
Aidan Brady 3rd 2:33.52
Alastair Marshall 7th 2:58.39
Daniel Parkinson 8th 3:01.41
Adam Rayer 9th 3:02.86
1500m
Fraser Morris 3rd 5:25.17
Adam Rayer 6th 5:40.52
Alastair Marshall 7th 5:42.59
75m Hurdles
Matthew Boules 2nd 14.46 -0.9
Jamie Stove 3rd 14.46 -0.9
Arron Black 4th 16.97 -0.9
High Jump
Matthew Boules 1st 1.40m
Fraser Morris 5th 1.10m
Arron Black 6th 1.10m
Andrew Cowie 7th 1.05m
Daniel Parkinson 8th 1.00m
Long Jump
Aidan Brady 2nd 3.95m
Jamie Stove 5th 3.77m
Daniel O'Connor 15th 3.03m
Andrew Cowie 16th 3.02m
Adam Rayer 19th 2.75m
Shot Putt
Daniel O'Connor 4th 4.90m
Javelin
Matthew Boules 1st 18.68m
Alastair Marshall 4th 10.76m
 
U15 Girls
100m
Robyn Fairley 1st 13.21 -0.9
Chloe McAlear 2nd 13.72 -0.9
Natasha Farrell 5th 14.30 -0.9
Eilidh Brown 7th 14.45 -1.4
Neve Curnyn 9th 14.53 0.6
Eve Allison 12th 14.70 -1.4
Taylor-Marie Leek 14th 14.87 -1.4
Abby Duncan 15th 14.94 0.6
200m
Robyn Fairley 2nd 27.64 -1.1
Tia Henry 4th 28.94 -1.1
Natasha Farrell 6th 29.28 -1.0
Taylor-Marie Leek 11th 30.99 -1.0
300m
Sarah Calvert 3rd 45.92
Chloe McAlear 4th 46.91
Heather Scott 9th 51.96
800m
Sarah Calvert 2nd 2:22.64
Eilidh Brown 4th 2:37.87
Umber Chaudry 7th 3:09.40
1500m
Hannah Mairs 2nd 5:37.19
75m Hurdles
Tia Henry 1st 12.75 -1.7
Eve Allison 3rd 14.25 -1.7
Umber Chaudry 4th 16.15 -1.7
Hannah Mairs 5th 16.29 -1.7
High Jump
Tia Henry 1st 1.35m
Heather Scott 3rd 1.20m
Umber Chaudry 4th 1.15m
Long Jump
Robyn Fairley 6th 4.02m
Sarah Calvert 8th 3.92m
Natasha Farrell 11th 3.73m
Abby Duncan 14th 3.34m
Shot Putt
Chloe McAlear 1st 8.37m
Heather Scott 3rd 7.07m
Taylor-Marie Leek 6th 5.80m
Javelin
Abby Duncan 3rd 9.72m
Hannah Mairs 4th 9.33m
Eve Allison 5th 8.84m
 
U15 Boys
100m
Ewan Ballantyne 1st 12.48 -0.7
Joseph Kelly 2nd 13.28 -0.7
Harrison Spence 3rd 13.28 -0.7
David Threlfall 6th 13.78 -0.7
Michael Wards 10th 14.95 -0.7
200m
Ewan Ballantyne 1st 25.60 -1.5
Harrison Spence 4th 27.39 -1.5
Joseph Kelly 5th 27.40 -1.0
Michael Wards 9th 31.04 -1.0
High Jump
Ewan Ballantyne 2nd 1.40m
David Threlfall 3rd 1.35m
Long Jump
Harrison Spence 3rd 4.13m
David Threlfall 5th 3.99m
Michael Wards 8th 3.72m
Shot Putt
Joseph Kelly 1st 7.73m
 
U17 Women
100m
Hazel Shanley 1st 13.31 -1.1
Sydney Nicholson 3rd 13.81 -1.1
Chloe French 4th 13.97 -1.1
Amy Fergusson 6th 14.38 -0.2
Morna Horn 8th 15.07 -0.2
200m
Hazel Shanley 1st 27.92 -1.5
Chloe French 3rd 29.06 -1.5
Sydney Nicholson 4th 29.08 -1.5
Amy Fergusson 7th 29.54 -0.7
Morna Horn 8th 31.53 -0.7
300m
Taygan Henry 1st 44.36
Sydney Nicholson 2nd 45.78
80m Hurdles
Taygan Henry 1st 13.08 -1.0
High Jump
Taygan Henry 1st 1.40m
Long Jump
Hazel Shanley 1st 4.71m
Amy Fergusson 2nd 4.15m
Triple Jump
Hazel Shanley 1st 9.47m
Shot Putt
Taygan Henry 1st 9.88m
Chloe French 2nd 7.62m
Amy Fergusson 3rd 6.88m
Morna Horn 5th 6.12m
Sydney Nicholson 7th 5.72m
Javelin
Chloe French 1st 15.55m
Morna Horn 2nd 14.01m
 
U17 Men
100m
Robbie Oag 4th 12.75 -1.5
Oliver Threlfall 5th 13.21 -1.5
Ben Scott 6th 13.42 -1.5
Conor Mackenzie 7th 13.77 -1.5
200m
Robbie Oag 3rd 26.19 -0.7
Ethan Heather 4th 27.14 -0.7
Oliver Threlfall 5th 27.24 -0.7
Stuart Garvin 6th 27.76 -0.7
Fraser McLean 7th 30.43 -0.8
400m
Robbie Oag 1st 56.20
Alastair White 2nd 57.21
Oliver Threlfall 3rd 61.09
Fraser McLean 4th 70.00
800m
Alastair White 1st 2:14.68
Ethan Heather 2nd 2:20.92
Stuart Garvin 3rd 2:21.37
High Jump
Ben Scott 2nd 1.50m
Conor Mackenzie 3rd 1.30m
Long Jump
Robbie Oag 3rd 5.00m
Alastair White 4th 4.57m
Conor Mackenzie 5th 4.25m
Fraser McLean 7th 4.01m
Triple Jump
Alastair White 1st 10.70m
Ben Scott 2nd 8.09m
Shot Putt
Ben Scott 2nd 8.75m
Fraser McLean 3rd 7.60m
Stuart Garvin 4th 6.93m
Ethan Heather 5th 6.06m
Javelin
Stuart Garvin 2nd 16.80m
Oliver Threlfall 3rd 16.50m
 
Senior Women
100m
Chloe Naismith (U20) 1st 13.53 -0.5
Eileen Hulse (U20) 3rd 14.20 -0.5
Sharon Grierson 4th 17.62 -0.5
200m
Chloe Naismith (U20) 1st 27.93 -1.5
Eileen Hulse (U20) 4th 29.90 -1.5
400m
Audrey Shanks-Rubinos (U20) 2nd 66.57
Mhegan Gill (U20) 4th 73.40
800m
Yvonne Crilly 2nd 2:33.54
Mhegan Gill (U20) 4th 2:59.55
High Jump
Chloe Naismith (U20) 1st 1.35m
Long Jump
Eileen Hulse (U20) 2nd 4.11m
Mhegan Gill (U20) 4th 2.97m
Sharon Grierson 5th 2.69m
Triple Jump
Eileen Hulse (U20) 1st 8.94m
Shot Putt
Chloe Naismith (U20) 1st 6.88m
Sharon Grierson 2nd 5.77m
Javelin
Sharon Grierson 1st 15.35m
 
Senior Men
100m
Shawn Wright 1st 11.88 -0.9
Grant Kirkwood (U20) 2nd 12.68 -0.9
Stephen Leek 3rd 12.70 -0.9
Gary Leek 5th 13.62 -1.8
Ryan White (U20) 7th 14.07 -1.8
John McOmish 9th 15.95 -1.8
200m
Shawn Wright 2nd 23.74 -1.0
Andrew Mitchell (U20) 3rd 25.82 -1.0
Grant Kirkwood (U20) 5th 26.85 -1.0
Gary Leek 6th 28.63 -0.8
400m
Andrew Mitchell (U20) 2nd 54.42
Jake Thomas (U20) 3rd 54.90
800m
Jake Thomas (U20) 2nd 2:01.38
Shawn Wright 4th 2:04.57
Andrew Mitchell (U20) 5th 2:13.48
Ryan White (U20) 6th 2:24.72
1500m
Jake Thomas (U20) 2nd 4:07.41
Ryan White (U20) 5th 4:56.73
Long Jump
Stephen Leek 1st 5.50m
Andrew Mitchell (U20) 2nd 5.26m
Shawn Wright 3rd 5.23m
Ryan White (U20) 7th 4.35m
Triple Jump
Stephen Leek 1st 10.83m
Shot Putt
John McOmish 3rd 8.10m
Grant Kirkwood (U20) 5th 7.85m
Javelin
Stephen Leek 1st 35.64m
Grant Kirkwood (U20) 2nd 29.16m
Jake Thomas (U20) 3rd 27.66m
John McOmish 6th 22.70m
Run, Jump & Throw Club
East District XC League  

20/01/2018

Indoor League  

27/01/2018

U17 Indoor Champs  

28/01/2018

Senior Indoor Champs  

28/01/2018

CE Indoor Champs  

03/02/2018

Masters XC Champs  

03/02/2018

BUCS XC Champs  

03/02/2018

National Indoor Relay Champs  

03/02/2018

More
National Indoor Open  

13/01/2018

Livingston parkrun  

13/01/2018

Inter-District XC  

13/01/2018

Grangemouth Indoor Open  

10/01/2018

Helix junior parkrun  

07/01/2018

3000m Indoor Champs  

07/01/2018

Indoor League  

06/01/2018

Livingston parkrun  

06/01/2018

More