RESULTS

Livingston Open Meeting

U9 Girls
150m
Kirsten Morris Heat 1 1st 29.50
Hannah Cohen Heat 1 3rd 31.92
Catie Brogan Heat 1 5th 33.45
Abi Brogan Heat 1 6th 34.02
 
U9 Boys
150m
Jamie Lithgow Heat 1 2nd 31.78
Scott Miller Heat 1 4th 32.67
 
U11 Girls
200m
Abby Lithgow Heat 13 1st 35.19
Holly Dry Heat 13 2nd 36.29
Unnam Chaudry Heat 14 4th 37.81
Chloe McLean Heat 14 6th 49.18
800m
Charlie Maree Nolan Heat 6 2nd 2:54.21
High Jump
Abby Lithgow 7th 1.00m
Long Jump
Charlie Maree Nolan 3rd 2.79m
Ailish King 4th 2.62m
Unnam Chaudry 8th 2.16m
Shot Putt
Holly Dry 10th 3.67m
Ellie Curnyn 12th 3.39m
Ailish King 13th 3.09m
 
U11 Boys
200m
Michael Clark Heat 12 2nd 35.56
Harry McCormack Heat 13 4th 38.54
Nathan Anderson Heat 14 2nd 37.32
Elliot Frame Heat 14 3rd 37.77
Joseph Fanning Heat 14 5th 42.74
800m
Elliot Frame Heat 6 4th 2:58.15
Ryan McIlloney Heat 7 9th 3:19.81
High Jump
Joseph Fanning 7th 1.00m
Nathan Anderson 12th 0.90m
Robin Threlfall 12th 0.90m
Long Jump
Harry McCormack 5th 2.51m
Ryan McIlloney 7th 2.20m
 
U13 Girls
200m
Isla Calvert Heat 11 2nd 32.96
Sophie O'Mullan Heat 11 3rd 33.39
Katie Craig Heat 11 5th 35.02
Alex White Heat 12 5th 37.27
Anna Scott Heat 12 6th 40.95
Rebecca Calder Heat 5 4th 29.94
800m
Isla Calvert Heat 4 7th 2:45.26
Katie Craig Heat 6 5th 2:59.76
Sophie O'Mullan Heat 6 8th 3:13.03
Ruby Box Heat 6 10th 3:23.43
Emma Davidson Heat 6 11th 3:25.32
70m Hurdles
Iona McDonald Heat 1 2nd 14.85
Rebecca Smith Heat 1 3rd 14.97
High Jump
Rachel Gibb 1st 1.30m
Emma Davidson 7th 1.00m
Long Jump
Iona McDonald 8th 3.00m
Alix Fairley 13th 2.82m
Alex White 16th 2.52m
Rebecca Smith 17th 2.39m
Shot Putt
Rebecca Calder 4th 6.13m
Alix Fairley 5th 5.93m
Anna Scott 13th 3.09m
 
U13 Boys
200m
Jack Cohen Heat 10 5th 34.38
Fraser Purdie Heat 11 1st 32.93
Daniel Parkinson Heat 12 3rd 36.04
Daniel O'Connor Heat 12 4th 36.63
Daniel Ventre Heat 13 3rd 36.42
Fraser Morris Heat 6 2nd 30.51
800m
Alastair Marshall Heat 5 2nd 2:52.24
Adam Rayer Heat 5 7th 3:00.65
Ciaran Evans Heat 5 10th 3:21.56
Calum Rodger Heat 7 6th 3:10.36
75m Hurdles
Jamie Stove Heat 1 1st 15.40
High Jump
Fraser Morris 2nd 1.20m
Ciaran Evans 6th 1.05m
Fraser Purdie 7th 1.00m
Long Jump
Jamie Stove 3rd 3.51m
Matthew Boules 4th 3.35m
Daniel O'Connor 8th 3.00m
Calum Rodger 11th 2.88m
Adam Rayer 15th 2.57m
Shot Putt
Matthew Boules 3rd 6.63m
Jack Cohen 6th 5.58m
Daniel Parkinson 11th 3.45m
 
U15 Girls
200m
Abby Duncan Heat 10 2nd 32.70
Chloe McAlear Heat 2 6th 29.18
Tia Henry Heat 5 2nd 29.54
Natasha Farrell Heat 7 3rd 30.63
Sarah Calvert Heat 8 2nd 30.06
Eve Allison Heat 9 2nd 32.27
Neve Curnyn Heat 9 3rd 32.78
Eilidh Brown Heat 9 4th 32.81
800m
Hannah Mairs Heat 3 11th 2:39.94
Natasha Farrell Heat 4 9th 2:52.00
Courtney Moffat Heat 5 3rd 2:53.73
Eilidh Brown Heat 5 6th 2:59.83
Umber Chaudry Heat 5 8th 3:02.88
Abby Duncan Heat 5 9th 3:10.49
Heather Scott Heat 7 5th 3:07.36
High Jump
Umber Chaudry 6th 1.10m
Long Jump
Hannah Mairs 5th 3.37m
Eve Allison 8th 3.02m
Claire Rogers 9th 2.74m
Emma Raley 10th 2.04m
Shot Putt
Chloe McAlear 4th 7.63m
Heather Scott 6th 6.76m
Tia Henry 9th 6.23m
 
U15 Boys
200m
Ewan Ballantyne Heat 1 5th 25.56
Kieran Swanson Heat 10 1st 28.53
Harrison Spence Heat 4 2nd 29.14
Adam Kirkwood Heat 5 1st 28.71
Michael Wards Heat 6 5th 32.29
800m
Nathan Campbell Heat 2 6th 2:18.30
David Threlfall Heat 7 3rd 3:01.10
High Jump
Ewan Ballantyne 1st 1.60m
Kieran Swanson 2nd 1.50m
Long Jump
Harrison Spence 2nd 3.85m
Shot Putt
Adam Kirkwood 3rd 7.81m
 
U17 Women
200m
Hazel Shanley Heat 3 3rd 28.49
800m
Amy Fergusson Heat 5 5th 2:58.09
80m Hurdles
Taygan Henry Heat 1 2nd 13.52
Long Jump
Hazel Shanley 5th 4.74m
Zoe Yule 13th 3.87m
Cheryl Lees 14th 3.81m
Amy Fergusson 15th 3.72m
Chloe Milne 16th 3.70m
Shot Putt
Zoe Yule 1st 8.86m
Chloe Milne 5th 7.37m
Morna Horn 10th 5.57m
 
U17 Men
200m
Moses Munthali Heat 1 4th 25.40
Robbie Oag Heat 2 3rd 26.56
Alastair White Heat 3 1st 27.61
Oliver Threlfall Heat 3 2nd 27.85
800m
Alastair White Heat 2 4th 2:15.53
Stuart Garvin Heat 3 1st 2:25.92
Oliver Threlfall Heat 3 9th 2:32.19
Nicholas Wardlaw Heat 3 10th 2:33.08
High Jump
Jordan McCabe 3rd 1.45m
Long Jump
Robbie Oag 4th 4.84m
Jordan McCabe 9th 4.35m
Stuart Garvin 10th 4.24m
Nicholas Wardlaw 11th 4.07m
Fraser McLean 18th 3.52m
Shot Putt
Fraser McLean 7th 6.36m
Ben Scott 8th 6.34m
 
Senior Women
200m
Eileen Hulse (U20) Heat 6 4th 30.86
800m
Audrey Shanks-Rubinos (U20) Heat 4 2nd 2:39.09
Long Jump
Nikisha Wright (U20) 6th 4.58m
Eileen Hulse (U20) 12th 4.02m
 
Senior Men
200m
Grant Kirkwood (U20) Heat 2 3rd 26.56
Ryan White (U20) Heat 7 1st 28.70
800m
Jake Thomas (U20) Heat 1 4th 2:04.19
Andrew Mitchell (U20) Heat 1 8th 2:08.49
Ryan White (U20) Heat 2 10th 2:24.75
Shot Putt
Grant Kirkwood (U20) 2nd 7.88m
Run, Jump & Throw Club
Forth Valley League  

28/04/2018

Youth Development League  

29/04/2018

Grangemouth Open Graded  

02/05/2018

BUCS Championships  

05/05/2018

Scottish Athletics League  

05/05/2018

Scottish Women's League  

06/05/2018

BUCS Championships  

06/05/2018

BUCS Championships  

07/05/2018

More
Helix junior parkrun  

22/04/2018

London Mini Marathon  

22/04/2018

London Marathon  

22/04/2018

Livingston parkrun  

21/04/2018

St Andrews parkrun  

21/04/2018

Primary Schools XC  

21/04/2018

10,000m Champs  

20/04/2018

Livingston Open  

18/04/2018

More