RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Ellissa McQueen 1st 10.24
Isla Calvert 2nd 10.69
Carrie McFarlane 3rd 11.01
Alix Fairley 4th 11.49
Helena Cutajar 5th 11.68
Shot Putt
Alix Fairley 1st 4.62m
Isla Calvert 2nd 3.68m
Helena Cutajar 3rd 3.65m
Carrie McFarlane 4th 3.14m
Standing Long Jump
Isla Calvert 1st 1.60m
Carrie McFarlane 2nd 1.49m
Helena Cutajar 3rd 1.42m
Alix Fairley 4th 1.39m
 
U9 Boys
60m
Alastair Marshall 1st 10.56
Fraser Morris 2nd 10.78
Fraser MacNeill 3rd 10.94
Angus Strachan 4th 10.96
Shot Putt
Angus Strachan 1st 8.75m
Fraser MacNeill 2nd 6.50m
Alastair Marshall 5th 4.79m
Fraser Morris 8th 3.83m
Standing Long Jump
Fraser MacNeill 1st 1.45m
Fraser Morris 2nd 1.44m
Angus Strachan 3rd 1.41m
Alastair Marshall 5th 1.26m
 
U11 Girls
100m
Tia Henry 1st 15.48
Alex White 3rd 17.76
200m
Tia Henry 1st 32.69
Sarah Calvert 2nd 33.04
800m
Sarah Calvert 1st 2:45.04
Long Jump
Sarah Calvert 1st 3.16m
Alex White 2nd 2.60m
Shot Putt
Tia Henry 1st 4.73m
Alex White 3rd 3.11m
 
U11 Boys
100m
Arron Black 2nd 17.27
Hamish Strachan 3rd 18.58
Murray McFadyen 4th 19.75
200m
Arron Black 1st 34.93
Long Jump
Arron Black 1st 2.54m
Murray McFadyen 3rd 2.34m
Shot Putt
Hamish Strachan 1st 4.64m
Murray McFadyen 2nd 3.28m
 
U13 Girls
100m
Taygan Henry 1st 14.70
Louisa Marshall 2nd 14.72
Chloe McAlear 3rd 14.87
Robyn Fairley 4th 15.06
Tara Walsh 5th 15.29
Courtney Porter 7th 17.11
Hannah Mackay 8th 17.24
200m
Taygan Henry 1st 30.40
Robyn Fairley 2nd 31.17
Louisa Marshall 3rd 31.96
Kirsty McFadyen 6th 34.09
Hannah Mackay 7th 34.75
Hannah Mairs 8th 34.87
Courtney Porter 9th 35.36
Katie Timmins 11th 38.84
800m
Nicole Kinghorn 1st 2:45.49
Chloe McAlear 2nd 2:46.56
Tara Walsh 3rd 2:54.36
Hannah Mairs 4th 2:55.52
Kirsty McFadyen 6th 3:24.93
High Jump
Taygan Henry 1st 1.25m
Long Jump
Chloe McAlear 1st 3.32m
Louisa Marshall 2nd 3.20m
Hannah Mairs 3rd 3.05m
Kirsty McFadyen 5th 2.91m
Katie Timmins 7th 2.38m
Courtney Porter 8th 2.08m
Shot Putt
Tara Walsh 1st 5.36m
Robyn Fairley 3rd 4.75m
Javelin
Nicole Kinghorn 1st 10.85m
 
U13 Boys
100m
Christopher Fletcher 1st 14.14
Ewan Ballantyne 2nd 14.40
Ben Fulton 3rd 15.70
Matthew Cutajar 4th 17.30
Danny McKenna 5th 18.38
200m
Ewan Ballantyne 1st 30.52
Jason Gregory 2nd 30.94
Fraser McLean 3rd 31.93
800m
Jason Gregory 1st 2:43.95
Nathan Campbell 2nd 2:56.98
High Jump
Christopher Fletcher 1st 1.25m
Long Jump
Christopher Fletcher 1st 4.10m
Fraser McLean 2nd 3.87m
Ewan Ballantyne 3rd 3.71m
Jason Gregory 4th 3.40m
Ben Fulton 5th 3.29m
Nathan Campbell 6th 2.90m
Danny McKenna 7th 2.38m
Shot Putt
Fraser McLean 1st 6.23m
Matthew Cutajar 2nd 5.28m
Ben Fulton 4th 3.70m
Javelin
Matthew Cutajar 1st 15.59m
Danny McKenna 2nd 9.76m
 
U15 Girls
100m
Nikisha Wright 1st 14.15
Megan Brown 3rd 14.59
Ella McFarlane 4th 14.63
Chloe French 6th 15.10
Morna Horn 7th 15.13
Katie Marshall 8th 15.29
200m
Megan Brown 1st 28.71
Sophie Marshall 3rd 30.23
Chloe French 5th 31.07
Morna Horn 6th 31.99
300m
Ella McFarlane 1st 48.96
800m
Katie Marshall 2nd 2:45.38
Sophie Marshall 3rd 2:52.75
High Jump
Nikisha Wright 1st 1.45m
Long Jump
Nikisha Wright 1st 4.61m
Ella McFarlane 2nd 3.70m
Chloe French 3rd 3.43m
Shot Putt
Fortuna Tokics 1st 8.47m
Morna Horn 3rd 5.19m
Megan Brown 4th 4.63m
Katie Marshall 5th 3.59m
 
U15 Boys
100m
Robbie Nairn 1st 12.47
Robbie Oag 2nd 13.77
Grant Kirkwood 3rd 13.93
Elliot Stanton 4th 13.96
Ben Watson 5th 14.25
Conor Reid 6th 14.60
Aidan McCusker 7th 15.13
Alastair White 8th 15.80
200m
Robbie Oag 1st 28.59
Aidan McCusker 2nd 30.24
Calum McLean 3rd 30.92
400m
Calum McLean 1st 68.95
800m
Alastair White 1st 3:01.49
High Jump
Grant Kirkwood 1st 1.40m
Alastair White 2nd 1.25m
Long Jump
Robbie Oag 1st 4.35m
Elliot Stanton 2nd 4.32m
Calum McLean 3rd 4.11m
Aidan McCusker 4th 3.88m
Conor Reid 5th 3.84m
Shot Putt
Robbie Nairn 1st 12.98m
Grant Kirkwood 2nd 8.39m
Elliot Stanton 3rd 6.27m
Ben Watson 4th 5.53m
Javelin
Robbie Nairn 1st 24.18m
 
U17 Women
100m
Eileen Hulse 1st 14.56
Anna McPhillips 2nd 15.38
200m
Eileen Hulse 2nd 30.52
Anna McPhillips 3rd 31.53
Long Jump
Eileen Hulse 1st 3.83m
Anna McPhillips 2nd 3.41m
Shot Putt
Anna McPhillips 1st 6.26m
Javelin
Eileen Hulse 2nd 15.32m
 
U17 Men
100m
Scott Henderson 1st 11.90
Shawn Wright 2nd 12.16
Calum Gregory 3rd 13.85
Ryan White 4th 14.55
200m
Shawn Wright 1st 23.84
Scott Henderson 2nd 24.32
Calum Gregory 3rd 28.03
Ryan White 4th 32.73
400m
Shawn Wright 1st 53.17
Ruaridh McCusker 2nd 61.65
Calum Gregory 3rd 62.77
Ryan White 4th 70.81
High Jump
Ruaridh McCusker 1st 1.65m
Long Jump
Scott Henderson 1st 5.71m
Shawn Wright 2nd 5.62m
Calum Gregory 3rd 3.96m
Ryan White 4th 2.17m
Shot Putt
Ruaridh McCusker 1st 7.65m
Scott Henderson 2nd 7.39m
Javelin
Ruaridh McCusker 1st 30.17m
 
Senior Women
200m
Katie McKain (U20) 1st 31.89
Long Jump
Katie McKain (U20) 1st 3.99m
Shot Putt
Claire Reynolds 1st 7.24m
Javelin
Claire Reynolds 1st 22.78m
Katie McKain (U20) 2nd 10.98m
 
Senior Men
100m
Stephen Watson (U20) 1st 13.21
200m
Alistair Dalgleish 1st 24.49
Daniel Fulton (U20) 2nd 26.03
400m
Daniel Fulton (U20) 1st 53.86
800m
Daniel Fulton (U20) 2nd 2:12.84
Stephen Watson (U20) 3rd 2:43.07
Shot Putt
Stephen Watson (U20) 1st 6.28m
Daniel Fulton (U20) 2nd 5.99m
Javelin
Stephen Watson (U20) 1st 23.35m
Indoor League  

06/01/2018

3000m Indoor Champs  

07/01/2018

Grangemouth Indoor Open  

10/01/2018

Inter-District XC  

13/01/2018

National Indoor Open  

13/01/2018

East District XC League  

20/01/2018

Indoor League  

27/01/2018

U17 Indoor Champs  

28/01/2018

More
East District XC Champs  

09/12/2017

Grangemouth Indoor Open  

06/12/2017

Vogrie parkrun  

02/12/2017

Livingston parkrun  

02/12/2017

Edinburgh parkrun  

02/12/2017

East District XC League  

25/11/2017

Falkirk parkrun  

25/11/2017

Livingston parkrun  

25/11/2017

More